Znieczulenia

Jeśli planujesz wykonanie badania endoskopowego w znieczuleniu zapoznaj się z poniższymi informacjami, wypełnij ankietę anestezjologiczną i odeślij do placówki. Zapoznamy się z informacjami w ankiecie i w razie wątpliwości będziemy się z Tobą kontaktować. Dlatego ważne abyśmy znali twój numer telefonu i adres email. Ankiety możesz odesłać:

  • Pocztą tradycyjną 50-555 Wrocław ul. Krynicka 37-39 lok 1
  • mailem na adres: ankiety@centrumgh.pl (zaszyfrowanym plikiem)
  • lub dostarczyć osobiście do placówki Wrocław, ul. Krynicka 37-39 lok 1

Jeśli w okresie od przesłania ankiety do planowanego terminu badania nastąpiły zmiany w stanie twojego zdrowia lub leczenia poinformuj nas o tym niezwłocznie. To może mieć wpływ na termin badania i Twoje bezpieczeństwo podczas badania.


Badania endoskopowe zazwyczaj wykonuje się przy zachowanej pełnej świadomości pacjenta. Są jednak okoliczności, w których konieczne jest przeprowadzenie badania w znieczuleniu (szczególnie przy wykonywaniu kolonoskopii) Należą do nich np. przebyte zabiegi operacyjne w obrębie jamy brzusznej i miednicy, w tym cięcia cesarskie, bolesne lub niepełne poprzednie badania, anomalie anatomiczne ( dodatkowe pętle jelitowe, ostre zgięcia), czy lęk przed badaniem. Podczas endoskopii stosuje się procedurę, którą jest całkowite znieczulenie dożylne polegające na dożylnym podaniu określonych leków (zazwyczaj są to Propofol i Fentanyl). Pacjent śpi podczas badania i nie odczuwa żadnych nieprzyjemnych doznań.


Jednak jak do każdej procedury medycznej istnieją przeciwskazania, gdy wykonanie znieczulenia w warunkach ambulatoryjnych jest niemożliwe. Poniżej przedstawiamy listę sytuacji i schorzeń, których obecność najprawdopodobniej uniemożliwi wykonanie znieczulenia w warunkach ambulatoryjnych. Omów swój stan zdrowia z lekarzem kierującym Cię na badanie endoskopowe. W razie wątpliwości zachęcamy do kontaktu z placówką (71/308-44-00; email: ankiety@centrumgh.pl)

Skrajna otyłość: BMI powyżej 40 Znaczne niedożywienie: BMI poniżej 16 Wiek poniżej 18 lat
Brak świadomej zgody Zespół bezdechu nocnego
Głęboka depresja Domowa tlenoterapia ( używanie koncentratora tlenu)
Brak współpracy (demencja, inne upośledzenia) Zaawansowane choroby płuc: POCHP astma oskrzelowa
Nasilona ch. Parkinsona Wszystkie niestabilne choroby przewlekłe ASA III, IV
Ogólny zły stan pacjenta Niestabilna choroba wieńcowa
Aktualna infekcja i do 2 tygodni po niej Przebyty w ostatnich 6 miesiącach zawał
Powikłania znieczulenia w wywiadzie Przebyty w ostatnich 6 miesiącach udar mózgu
Uczulenie na orzeszki ziemne i soję Przyjmowanie leków z grupy inhibitorów MAO
Schorzenia kręgosłupa uniemożliwiające ułożenie pacjenta Rodzinne występowanie hipertermii złośliwej

INFORMACJA DLA PACJENTA - Zasady kwalifikacji pacjentów do znieczulenia

Pacjenci, u których istnieją bezwględne przeciwskazania do znieczulenia w warunkach ambulatoryjnych (jak wyżej) zostaną o tym poinformowani mailowa lub telefonicznie. U tych pacjentów badania endoskopowe w znieczuleniu mogą być wykonane, ale tylko w warunkach szpitalnych ze względu na podwyższone ryzyko znieczulenia.


Dlatego dla oceny ryzyka znieczulenia i w konsekwencji kwalifikacji lub dyskwalifikacji od znieczulenia w każdym przypadku konieczne jest dostarczenie do ośrodka wypełnionej ankiety anestezjologicznej na 1 miesiąc przed terminem badania. Ostateczne uzupełnienie dokumentacji zgodnie z zaleceniem anestezjologa musi nastąpić najpóźniej na tydzień przed znieczuleniem. Brak ankiety w placówce wraz uzupełniającą dokumentacją medyczną na tydzień przed badaniem będzie skutkował przesunięciem terminu badania lub dyskwalifikacją od znieczulenia.


Ankiety na znieczulenia

Strefa pacjenta

Zapraszamy do Strefy Pacjenta. Znajdziesz tutaj między innymi przydatne informacje dotyczące przygotowania do badania, a także dowiesz się wszystkiego o jednostkach chorobowych i objawach chorób. Informacje w Strefie Pacjenta pomogą Ci dbać o swoje zdrowie.


Pomagamy Ci zadbać
o Twoje zdrowie


Poznaj listę oferowanych przez nas badań i zabiegów. U nas wykonasz m.in. kolonoskopię, gastroskopię i zadbasz o swoje zdrowie.





Masz pytania?
Skontaktuj się z nami.