Kolonoskopia
przygotowanie
do badania

Jak przygotować się do kolonoskopii?


Badanie przeprowadza się po odpowiednim oczyszczeniu jelita za pomocą doustnych płynów czyszczących dostępnych w aptece NA RECEPTĘ . Receptę wystawia ośrodek kierujący na badanie. Można ją też uzyskać w rejestracji Centrum. Obecnie zalecanymi preparatami są Moviprep, Fortrans, Eziclen.


Zalecenia dietetyczne


Żelazo należy odstawić na 7 dni przed badaniem. Na 5 dni przed badaniem należy przejść na dietę lekkostrawną bez ziaren i pestek (np. ciemne pieczywo z ziarenkami, orzechy, otręby, muesli, siemię lniane, mak, sezam, płatki owsiane, ogórek, pomidor, kiwi, truskawki - to produkty które na pewno trzeba z diety wykluczyć). Unikać należy tłustych, smażonych potraw, warzyw owoców pestkowych, napojów gazowanych. Jeśli kawa to tylko czarna bez mleka i fusów, w dniu badania nie należy pić kawy. W trakcie tych 5 dniu należy przyjmować jak największe ilości płynów o jasnym zabarwieniu np.: woda niegazowana, soki; jabłkowe, winogronowe, herbata czarna o jasnym zabarwieniu, przecedzony bulion. W dniu badania należy przyjąć leki stosowane przewlekle.

Na 24 godziny przed badaniem powstrzymujemy się od przyjmowania jakichkolwiek pokarmów.


Preparaty czyszczące


Najlepsze efekty w postaci dobrego oczyszczenia jelita grubego uzyskujemy (niezależnie od rodzaju preparatu) przyjmując w/w środki w 2 dawkach. Pierwsza część przygotowania winna mieć miejsce wieczorem w przeddzień badania, drugą część rano w dniu badania. Przyjmowanie drugiej porcji preparatów czyszczących w dniu badania należy tak rozłożyć w czasie, aby skończyć przyjmowanie płynów na 3-4 godziny przed badaniem np gdy badanie jest przewidziane na godz. 12,00 kończymy picie między 8, 00 a 9,00, a gdy badanie jest np. o godz. 8,00 kończymy picie przed godziną 5,00. Jeśli badanie jest w późnych godzinach popołudniowych dopuszczalne jest przyjmowanie obu dawek w dniu badania.

Moviprep: opakowanie preparatu zawiera 2 pakiety w każdym po 2 saszetki A i B. Wieczorem w przeddzień badania ok godz 18:00 rozpuszczamy saszetki A i B w 1 litrze wody. Wypijamy płyn w ciągu 1 godziny i przez następną godzinę przyjmujemy około 1 litra wody. Podobnie postępujemy rano w dniu badania, zaczynamy preparat na 5 godzin przed badaniem i wypijamy 1 litr roztworu i 1 litr wody pamiętając, aby skończyć picie wody na 3 godziny przed badaniem.

Fortrans: opakowanie preparatu zawiera 4 saszetki. Wieczorem w przeddzień badania ok. Godz. 18:00-20:00 rozpuszczamy 2 saszetki w 2 litrach wody. Wypijamy roztwór w ciągu 2 godzin. Podobnie postępujemy rano w dniu badania: wypijamy 2 litry roztworu na 5 godzin przed badaniem, pamiętając, aby skończyć picie wody na 3 godziny przed badaniem.


Eziclen: opakowanie preparatu zawiera 2 buteleczki środka i miarkę. Wieczorem w przeddzień badania ok.godz.18:00 -20:00 wlewamy 1 buteleczkę do miarki i dopełniamy wodą do kreski, wypijamy płyn. Następnie wypijamy 2 miarki czystej wody. Podobnie postępujemy rano w dniu badania zaczynamy picie na 5 godzin przed badaniem i wypijamy 1 miarkę roztwru i 2 miarki wody pamiętając, aby skończyć picie wody na 3 godziny przed badaniem.

Pacjenci przyjmujący leki wpływające na krzepnięcie krwi


W przypadku wykonywania kolonoskopii diagnostycznej lub ewentualne z pobraniem wycinków nie ma potrzeby odstawiania leków wpływających na krzepliwość krwi. Wskazane jest jedynie przed badaniem oznaczenie INR u pacjentów przyjmujących leki przeciwkrzepliwe (INR =2,5 do 3,5) . Jeśli planowane są procedury zabiegowe np polipektomia postępowanie jest uzależnione od stosowanych leków.

1/ Leki przeciwpłytkowe: pochodne kwasu acetylosalicylowego (Aspiryna, Polocard, Acard, Acesan) nie ma potrzeby odstawiana leku

2/ leki przeciwpłytkowe: tiklopidyna ( Ticlo, Aclotin), klopidogrel (Plavix, Clopidix, Arepelex) prasugrel (Efient), tikagrelor (Brilique) powinny być odstawione na 5 dni przed badaniem (jeśli to nie jest przeciwwskazane). Szczegóły odstawienia leków omówić ze swoim lekarzem. Jeśli leki przeciwpytkowe np. Plavix są stosowane z powodu implantacji do naczyń wieńcowych stentów powlekanych przebytej w ciągu ostatnich 12 miesięcy termin zabiegu endoskopowego należy odroczyć. Jeśli zabieg bezwględnie konieczny ostawienie leków tylko w porozumieniu z kardiologiem. Termin ponownego włączenie leków zależny od rodzaju i zakresu zabiegu.

3/ doustne leki przeciwzakrzepowe: Warfaryna, Sintrom, Acenokumarol należy odstawić na 5 dni przed badaniem kontrolując przy tym dzień przed badaniem poziom wskaźnika INR (powinien być <1,5). W zamian za w/w leki należy włączyć w porozumieniu ze swoim lekarzem prowadzącym do leczenie heparynę drobnocząsteczkową ( Clexane, Fraxiparin) w dawce leczniczej. Ostatnia dawka heparyny 24 godz. przed zabiegiem (nie podawać w dniu badania). Informacje o powrocie do leczenia lekami doustnymi udzielone będą po badaniu (zależą od zakresu badania) . Najczęściej pierwszą dawkę przyjmujemy wieczorem w dniu badania. Przez pierwszych 2-3 dni stosuje się łącznie leki doustne i heparynę aż do osiągnięcia terapeutycznego poziomu INR .

4/ nowe leki przeciwkrzepliwe: dabigatran (Pradaxa) riwaroksaban (Xarelto) , apiksaban (Eliquis) odstawiamy na 3 dni przed badaniem zamieniając je na heparynę drobnocząsteczkową podawaną podskórnie w dawce leczniczej do dnia poprzedzającego badanie – ostatnia dawka heparyny 24 godziny przed zabiegiem (szczegóły ustalić ze swoim lekarzem prowadzącym lub kardiologiem)


Strefa pacjenta


Zapraszamy do Strefy Pacjenta. Znajdziesz tutaj między innymi przydatne informacje dotyczące przygotowania do badania, a także dowiesz się wszystkiego o jednostkach chorobowych i objawach chorób. Informacje w Strefie Pacjenta pomogą Ci dbać o swoje zdrowie.


Pomagamy Ci zadbać
o Twoje zdrowie


Poznaj listę oferowanych przez nas badań i zabiegów. U nas wykonasz m.in. kolonoskopię, gastroskopię i zadbasz o swoje zdrowie.





Masz pytania?
Skontaktuj się z nami.