Program Badań Przesiewowych
Program badań przesiewowych w kierunku wykrywania raka jelita grubego finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Edycja 2022-2027.
BEZPŁATNE KOLONOSKOPIE BEZ SKIEROWANIA - WYSTARCZY TYLKO PESEL
Pod warunkiem spełnienia warunków kwalifikujących do Programu:
- wszystkie osoby w wieku 50 - 65 lat bez objawów takich jak krwawienie z przewodu pokarmowego, biegunka lub zaparcie które pojawiło się w ciągu ostatnich kilku miesięcy, a którego przyczyna nie jest znana, a także chudnięcie lub anemia bez znanej przyczyny.
- osoby w wieku 40-49 lat bez objawów raka jelita grubego, które miały w rodzinie przynajmniej jednego krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z rakiem jelita grubego.
- Do badania nie są kwalifikowane osoby, które miały wykonaną kolonoskopię w ciągu ostatnich 10 lat.
Jeżeli spełniasz kryteria jak wyżej, wypełnij ankietę i dostarcz ją do naszego Centrum:
- Osobiście: Wrocław ul. Krynicka 37-39 lok 1
- Mailowo pbp@centrumgh.pl
- Prześlij na adres: Centrum Gastrologiczno -Hepatologiczne 50-555 Wrocław ul. Krynicka 37-39 lok 1
- Zadzwoń w razie pytań lub wątpliwości tel. 71 308 44 08
Ustalimy wspólnie termin badania. Otrzymasz za zwrotną kaucją preparat do oczyszczenia jelita
Badanie dla pacjentów po ciężkich operacjach brzusznych, z zapaleniem otrzewnej w wywiadzie, po operacjach ginekologicznych, po przebytych cięciach cesarskich, po operacjach prostaty , po wcześniejszych niepełnych badaniach lub szczególnie bolesnych wykonujemy w asyście lekarza anestezjologa (pacjent śpi podczas badania )
Pozostałym pacjentom podajemy w razie potrzeby narkotyczne środki przeciwbólowe i leki uspakajające.
Przeciwwskazaniem do wykonania kolonoskopii przesiewowej jest zawał serca przebyty w ciągu ostatnich 3 miesięcy, ostra niewydolność krążeniowa lub oddechowa oraz ostra choroba zapalna jelit. W przypadku ciężkich chorób przewlekłych, a także jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem.
Rak jelita grubego jest drugim najczęstszym nowotworem złośliwym w Polsce. Każdego roku rozpoznaje się ponad 14 000 nowych przypadków. Rak jelita grubego rozwija się ze zmian łagodnych, tak zwanych polipów. Taka przemiana trwa najczęściej kilkanaście lat. Poddając się badaniu odpowiednio wcześnie i usuwając polipy można zapobiec rozwojowi raka.
Wcześnie wykryty rak jest również bardzo często wyleczalny.
Ani polipy, ani rak we wczesnym stadium zazwyczaj nie powodują objawów. Istotą profilaktycznej kolonoskopii jest odnalezienie tych właśnie bezobjawowych jeszcze zmian i o ile to możliwe, ich usunięcie. Takie postępowanie pozwala zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego nawet o 60-90%.
Częstość występowania polipów i ryzyko ich zezłośliwienia wzrasta z wiekiem. Znacząca większość nowych zachorowań na raka jelita grubego występuje u osób po 65 roku życia. Objęcie programem badań profilaktycznych kobiet i mężczyzn po 50 roku życia ma na celu wykrycie zmian potencjalnie wyleczalnych. W tym wieku 25 % osób ma polipy, a 5 % jest zagrożonych rozwojem raka.
Ankiety i zgody na badanie
Strefa pacjenta
Zapraszamy do Strefy Pacjenta. Znajdziesz tutaj między innymi przydatne informacje dotyczące przygotowania do badania, a także dowiesz się wszystkiego o jednostkach chorobowych i objawach chorób. Informacje w Strefie Pacjenta pomogą Ci dbać o swoje zdrowie.
Pomagamy Ci zadbać
o Twoje zdrowie
Poznaj listę oferowanych przez nas badań i zabiegów. U nas wykonasz m.in. kolonoskopię, gastroskopię i zadbasz o swoje zdrowie.