Test oddechowy na Helicobacter
pylori
Przygotowanie do badania oddechowego na obecność helicobacter pylori
Test HELIC ABT do oznaczania amoniaku w jamie ustnej służy do diagnozowania infekcji Helicobacter pylori, która powoduje bóle brzucha, nieżyt żołądka oraz wrzody żołądka (dwunastnicy). Test HELIC ABT jest jest bezinwazyjny i bezpieczny. Można go wykonywać również u dzieci od 4 roku życia oraz kobiet w ciąży. Cała rocedura badania trwa około 12 minut.
Aby uzyskać prawidłowy wynik testu HELIC ABT, pacjent powinien przygotować się w następujący sposób:
1. Test należy wykonać na czczo. Jeśli test będzie wykonywany rano, pacjent powinien pozostawać na czczo przez noc i nie jeść śniadania (rano pacjent może pić tylko wodę niegazowaną). Jeśli pacjent zjadł posiłek, koniecznie jest powstrzymanie się od jedzenia przez 12 godzin przed wykonaniem testu. Ostatni posiłek powinien być “postny”, bez takich produktów jak mięso, ryba i grzyby.
2. Pacjent nie powinien przyjmować:
4. Przez 3 dni przed wykonaniem testu nie należy spożywać roślin strączkowych (groszek, fasola, soczewica, soja, itp.).
5. W dniu wykonania testu nie należy żuć gumy.
6. Przez 3 godziny przed wykonaniem testu nie wolno pacjentowi palić tytoniu. Po paleniu należy umyć zęby i dokładnie wypłukać jamę ustną.
7. Przed wykonaniem testu oddechowego na obecność Helicobater pacjent powinien umyć zęby.
Przebieg testu oddechowego na obecność Helicobacter pylori
1. Pacjent powinien wypłukać jamę ustną, wypić roztwór z obciążeniem i ponownie wypłukać jamę ustną, wpływając wodę
2. Pacjent powinien włożyć ustnik podłączony do tuby testowej do jamy ustnej i zewrzeć go zębami w taki sposób, aby jego jama ustna była lekko otwarta. Pompa będzie pobierać powietrze przez 3 minuty. W trakcie tego czasu pacjent powinien oddychać przez nos. Jeżeli w jamie ustnej nagromadzi się ślina, Pacjent powinien wyjąć na chwilę ustnik i przełknąć lub wypluć ślinę, następnie jak najszybciej włożyć ustnik z powrotem do jamy ustnej. Po upływie 3 minut Pacjent zostanie poproszony o wyjęcie ustnika, a osoba wykonująca badanie zeskanuje tubę testową.
3. Pacjent powinien włożyć ustnik do jamy ustnej i oddychać przez nos przez 7 minut – tak jak w punkcie 2.,
4. Po 7 minutach pacjent zostanie poproszony o wyjęcie ustnika, a osoba wykonująca badanie zeskanuje tubę testową i przygotuje raport z badania.
Poznaj nasze poradnie i pracownie
Strefa pacjenta
Zapraszamy do Strefy Pacjenta. Znajdziesz tutaj między innymi przydatne informacje dotyczące przygotowania do badania, a także dowiesz się wszystkiego o jednostkach chorobowych i objawach chorób. Informacje w Strefie Pacjenta pomogą Ci dbać o swoje zdrowie.
