Znieczulenia
Jeśli planujesz wykonanie badania endoskopowego w znieczuleniu zapoznaj się z poniższymi informacjami, wypełnij ankietę anestezjologiczną i odeślij do placówki. Zapoznany się z informacjami w ankiecie i w razie wątpliwości będziemy się z Tobą kontaktować. Dlatego ważne abyśmy znali twój numer telefonu i adres email. Ankiety możesz odesłać:
- Pocztą tradycyjną 50-555 Wrocław ul. Krynicka 37-39 lok 1
- mailem na adres: ankiety@centrumgh.pl (zaszyfrowanym plikiem)
- lub dostarczyć osobiście do placówki Wrocław, ul. Krynicka 37-39 lok 1
Jeśli w okresie od przesłania ankiety do planowanego terminu badania nastąpiły zmiany w stanie twojego zdrowia lub leczenia poinformuj nas o tym niezwłocznie. To może mieć wpływ na termin badania i Twoje bezpieczeństwo podczas badania.
Badania endoskopowe zazwyczaj wykonuje się przy zachowanej pełnej świadomości pacjenta. Są jednak okoliczności, w których konieczne jest przeprowadzenie badania w znieczuleniu (szczególnie przy wykonywaniu kolonoskopii) Należą do nich np. przebyte zabiegi operacyjne w obrębie jamy brzusznej i miednicy, w tym cięcia cesarskie, bolesne lub niepełne poprzednie badania, anomalie anatomiczne ( dodatkowe pętle jelitowe, ostre zgięcia), czy lęk przed badaniem. Podczas endoskopii stosuje się procedurę, którą jest całkowite znieczulenie dożylne polegające na dożylnym podaniu określonych leków (zazwyczaj są to Propofol i Fentanyl). Pacjent śpi podczas badania i nie odczuwa żadnych nieprzyjemnych doznań.
Jednak jak do każdej procedury medycznej istnieją przeciwskazania, gdy wykonanie znieczulenia w warunkach ambulatoryjnych jest niemożliwe. Dotyczy to m.in. sytuacji gdy:
- 1.BMI (index masy ciała) jest powyżej 40
- 2.występowały problemy lub powikłania podczas poprzednich znieczuleń
- 3.pacjent ma rozpoznany zespół bezdechu nocnego
- 4.przyjmowane są określone leki w przypadku depresji, ch. Parkinsona, innej poważnej choroby neurologicznej, przyjmowane są narkotyki, wywiadzie są uczulenia na leki i pokarmy
- 5.rozpoznano alkoholizm
- 6.dializoterapia przy niewydolności nerek
- 7.albo gdy stopień zaawansowania przewlekłych schorzeń nie wymienionych wyżej stanowi zbyt duże ryzyko dla pacjenta
Dlatego dla oceny ryzyka znieczulenia i w konsekwencji kwalifikacji lub dyskwalifikacji od znieczulenia w każdym przypadku konieczne jest dostarczenie do ośrodka wypełnionej ankiety anestezjologicznej na 1 miesiąc przed terminem badania. Ostateczne uzupełnienie dokumentacji zgodnie z zaleceniem anestezjologa musi nastąpić najpóźniej na tydzień przed znieczuleniem. Brak ankiety w placówce wraz uzupełniającą dokumentacją medyczną na tydzień przed badaniem będzie skutkował przesunięciem terminu badania lub dyskwalifikacją od znieczulenia.
Gdy badanie jest w bardziej odległym terminie powyżej 2 miesięcy prosimy o wypełnienie ankiety wstępnej celem wyłonienia pacjentów, u których istnieją bezwzględne przeciwskazania do znieczulenia. Poinformujemy Cię o ewentualnym braku zgody na znieczulenie. Brak informacji o dyskwalifikacji oznacza wstępną akceptację i wtedy prosimy o postępowanie jak wyżej czyli przesłanie ankiety na miesiąc przed badaniem.
Pacjenci zdyskwalifikowani od znieczulenia w warunkach ambulatoryjnych mogą mieć badanie w znieczuleniu w ramach hospitalizacji
Ankiety na znieczulenia
Strefa pacjenta
Zapraszamy do Strefy Pacjenta. Znajdziesz tutaj między innymi przydatne informacje dotyczące przygotowania do badania, a także dowiesz się wszystkiego o jednostkach chorobowych i objawach chorób. Informacje w Strefie Pacjenta pomogą Ci dbać o swoje zdrowie.
Pomagamy Ci zadbać
o Twoje zdrowie
Poznaj listę oferowanych przez nas badań i zabiegów. U nas wykonasz m.in. kolonoskopię, gastroskopię i zadbasz o swoje zdrowie.