Ulotki informacyjne

 

Gastroskopia

CEL I PRZEBIEG BADANIA Gastroduodenoskopia polega na wprowadzeniu giętkiego aparatu przez jamę ustną do przełyku i dalej do żołądka i dwunastnicy. Badanie umożliwia uwidocznienie zmian chorobowych takich jak zmiany zapalne, nadżerki, owrzodzenia, polipy, guzy nowotworowe i nienowotworowe, zmiany naczyniowe. W razie stwierdzenia obecności zmian patologicznych możliwe jest pobranie materiału do badania mikroskopowego i ewentualne usunięcie niektórych zmian (odcięcie polipa, zniszczenie zmian naczyniowych). Pobranie wycinków do badania mikroskopowego polega na wprowadzeniu przez specjalny kanał w endoskopie szczypczyków biopsyjnych, którymi „szczypie” się śluzówkę pobierając 2-3 mm fragment śluzówki. Podobnie pobiera się fragment tkanki w celu stwierdzenia obecności zakażenia bakterią Helicobacter pylori. Polipektomia polega na wprowadzeniu przez kanał biopsyjny specjalnej pętli, którą zakłada się na podstawę polipa i odcina się polip. Zabiegi są zupełnie bezbolesne. Gastroskopię przeprowadza się po miejscowym znieczuleniu gardła Lignokainą w postaci żelu lub spreju. Rzadko jest wymagane podanie łagodnie działających leków uspokajających dożylnie. Badanie jest bezbolesne. Pacjent może mieć odruchy wymiotne i odbijania powietrza podczas badania.

BADANIE W ZNIECZULENIU Gastroskopię można przeprowadzić w głębokiej analgosedacji z udziałem anestezjologa (pacjent śpi podczas badania, nie odczuwa żadnych nieprzyjemnych doznań). Badania w znieczuleniu odbywają się tylko w określone dni tygodnia (należy wcześniej zgłosić to w rejestracji). Konieczne jest w tym wypadku wykonanie dodatkowych badań laboratoryjnych: morfologia, elektrolity, cukier, kreatynina, INR, APTT. U pacjentów z chorobami płuc serca i oskrzeli oraz u wszystkich po 60 roku życia koniecznie jest wykonanie RTG klatki piersiowej i EKG. Badania są aktualne przez miesiąc. Przed badaniem endoskopowym pacjent jest konsultowany przez lekarza anestezjologa. Na badanie w znieczuleniu należy zgłosić się z pełnoletnią osobą towarzyszącą.

PRZYGOTOWANIE DO BADANIA Badanie przeprowadza się bez specjalnego przygotowania. Jeśli badanie jest w godzinach rannych pacjent pozostaje w dniu badania na czczo. Jeśli w godzinach popołudniowych, ostatni posiłek należy przyjąć 8 godzin przed badaniem. Wodę można przyjmować do 4 godzin przed badaniem. Nie należy żuć gumy przed badaniem.

MOŻLIWE POWIKŁANIA Powikłania zabiegu endoskopowego zdarzają się niezmiernie rzadko -raz na kilka tysięcy badań i należą do nich przedziurawienie ściany przewodu pokarmowego, krwawienia, które mogą wymagać zabiegu operacyjnego. Powikłania ogólne zdarzają się jeszcze rzadziej i mogą to być np. zawał m. serca, bóle wieńcowe, zaburzenia rytmu serca, zatrzymanie krążenia, wzrost lub spadek ciśnienia tętniczego, duszność, bezdech, napad padaczki.

POSTĘPOWANIE PO BADANIU Po badaniu nie wolno jeszcze przez 1-2 godziny przyjmować posiłków i płynów ( z powodu znieczulenia gardła) Dyskomfort po badaniu (uczucie drętwienia w gardle i wzdęcie) mogą utrzymywać się przez kilkadziesiąt minut po badaniu. Lekki ból gardła pacjent może odczuwać przez kilka dni po badaniu. Jeśli podawano leki znieczulające nie wolno w tym dniu spożywać alkoholu, prowadzić pojazdów mechanicznych. Pracownię pacjent, który otrzymał leki sedatywne opuszcza pod opieką osoby towarzyszącej

Kolonoskopia

 

CEL I PRZEBIEG BADANIA Kolonoskopia polega na wprowadzeniu giętkiego aparatu przez kanał odbytu do jelita grubego. Badanie umożliwia uwidocznienie zmian chorobowych takich jak zmiany zapalne jelita, polipy, guzy nowotworowe, zmiany naczyniowe, uchyłki. W razie stwierdzenia obecności zmian patologicznych możliwe jest pobranie materiału do badania mikroskopowego i ewentualne usunięcie niektórych zmian (odcięcie polipa, zniszczenie zmian naczyniowych). Pobranie wycinków do badania mikroskopowego polega na wprowadzeniu przez specjalny kanał w endoskopie szczypczyków biopsyjnych, którymi „szczypie” się śluzówkę pobierając 2-3 mm fragment śluzówki. Polipektomia polega na wprowadzeniu przez kanał biopsyjny specjalnej pętli, którą zakłada się na podstawę polipa i odcina się polip. Oba zabiegi są zupełnie bezbolesne. Kolonoskopie przeprowadza się bez, lub w płytkiej analgosedacji (łagodnie działające leki p/bólowe i uspokajające). Odczuwanie bólu jest indywidualne. Badanie nie musi, ale może być bolesne, co jest wynikiem wdmuchiwania powietrza do światła jelita, lub pociągania krezki jelita. Dotyczy to szczególnie pacjentów po przebytych zabiegach operacyjnych, ze zrostami w jamie brzusznej. Rzadko nasilenie bólu jest tak duże, że uniemożliwia przeprowadzenie badania do końca.

BADANIE W ZNIECZULENIU Kolonoskopie można przeprowadzić w głębokiej analgosedacji z udziałem anestezjologa (pacjent śpi podczas badania, nie odczuwa w ogóle bólu, ani innych nieprzyjemnych doznań). Badania w znieczuleniu odbywają się tylko w określone dni tygodnia (należy wcześniej zgłosić to w rejestracji) Konieczne jest w tym wypadku wykonanie dodatkowych badań laboratoryjnych: morfologia , elektrolity, cukier, kreatynina, INR, APTT. U pacjentów z chorobami płuc serca i oskrzeli oraz u wszystkich po 60 roku życia koniecznie jest wykonanie RTG klatki piersiowej i EKG. Badania są aktualne przez miesiąc. Przed badaniem endoskopowym pacjent jest konsultowany przez lekarza anestezjologa. Na badanie w znieczuleniu należy zgłosić się z pełnoletnią osobą towarzyszącą.

PRZYGOTOWANIE DO BADANIA Badanie przeprowadza się po odpowiednim oczyszczeniu jelita za pomocą doustnych płynów czyszczących dostępnych w aptece NA RECEPTĘ . Receptę wystawia ośrodek kierujący na badanie. Można ją też uzyskać również w rejestracji Centrum. Obecnie zalecanymi preparatami są Eziclen, CitraFleet lub Fortrans. Inne środki Fleet-Phospho Soda, X-prep mogą być stosowane w przypadku nietolerancji lub p/wskazań do przyjmowania środków zalecanych. Dzień przed badaniem i w dniu badania należy powstrzymać się od przyjmowania posiłków, można pić do woli wodę lub inne płyny (klarowne soki, herbata, bulion) 2-3 dni przed badaniem nie przyjmować produktów zawierających ziarna i pestki. W dniu badania należy rano przyjąć leki stosowane przewlekle popijając niewielką ilością wody. Szczegóły odnośnie przygotowania poszczególnymi preparatami na stronie www.centrumgh.pl

MOŻLIWE POWIKŁANIA Powikłania zabiegu endoskopowego zdarzają się niezmiernie rzadko -raz na kilka tysięcy badań i należą do nich przedziurawienie ściany jelita, krwawienie, które mogą wymagać zabiegu operacyjnego. Powikłania ogólne zdarzają się jeszcze rzadziej i mogą to być np. zawał m. serca, bóle wieńcowe, zaburzenia rytmu serca, zatrzymanie krążenia, wzrost lub spadek ciśnienia tętniczego, duszność, bezdech, napad padaczki.

POSTĘPOWANIE PO BADANIU Dyskomfort po badaniu (wzdęcia i kolkowe bóle brzucha ) mogą utrzymywać się przez kilka godzin po badaniu i są wynikiem zalegania wprowadzonego podczas badania powietrza. Nie należy wstrzymywać oddawania gazów. Można przyjąć Espumisan. Jeśli podawano leki znieczulające nie wolno w tym dniu spożywać alkoholu, prowadzić pojazdów mechanicznych. Pracownię pacjent, który otrzymał leki sedatywne opuszcza pod opieką osoby towarzyszącej