Biegunka podróżnych

Biegunki podróżnych

Co to jest biegunka podróżnych?

Biegunka podróżnych jest jednostką chorobową objawiającą się licznymi luźnymi stolcami, nudnościami, wymiotami, ogólnym osłabieniem i często gorączką. W stolcu może być widoczna krew i pasemka śluzu.
Jest to schorzenie na tyle częste, że doczekało się potocznych określeń jako zemsta Montezumy czy klątwa faraona.

Co powoduje biegunki podróżnych?

Za zachorowanie odpowiedzialne mogą być bakterie takie jak Esherichia coli, Salmonella i Shigella, a także wirusy i pierwotniaki.

Jaką drogą dochodzi do zakażenia?

Do zakażenia dochodzi wyłącznie droga pokarmową.

Co jest przyczyną zakażeń?

Do najczęstszych przyczyn należy spożycie zakażonej wody pod różnymi postaciami i w różnych okolicznościach np. w postaci lodów w napojach, spożywanie owoców, które wcześniej były myte surową, zakażona wodą, a nawet mycie zębów wodą z kranu.

Dlaczego miejscowi piją surową wodę i nie chorują?

Mieszkańcy krajów tropikalnych, które odwiedzamy są zaadoptowani do występującej tam flory bakteryjnej, która jest dla nich naturalna. My europejczycy przyzwyczajeni jesteśmy do innych bakterii stąd nasza wrażliwość na tą zastaną w krajach tropikalnych.

Ile czasu może upłynąć od zakażenia do wystąpienia objawów?

Uzależnione jest to od tego co spowodowało zakażenie. W przypadku wirusów i bakterii może to być kilka godzin, natomiast w przypadku pierwotniaków nawet kilka dni.

Co zrobić kiedy nie udało nam się uniknąć zachorowania?

Sprawą najważniejszą jest niedopuszczenie do nadmiernego odwodnienia organizmu co w tamtejszej strefie klimatycznej może być szczególnie niebezpieczne. W tym, celu należy dużo pić obojętnych letnich
i niegazowanych płynów (woda słaba herbata), stosować leki przeciwbiegunkowe lub odpowiednie antybiotyki.

Skąd wziąć odpowiednie leki?

Najlepiej jeżeli leki turysta ma swoje, wypisane przez polskiego lekarza przed wyjazdem. W jednym z artykułów eksperci z Krajowego Ośrodka Medycyny Tropikalnej w Gdyni przestrzegają przed zakupami farmaceutyków w aptekach krajów rozwijających ograniczając je do wyjątkowo niezbędnych. Wg. oficjalnych danych 80% preparatów w aptekach tych krajów nie posiada rejestracji, a w 29% przebadanych „leków” nie znaleziono substancji leczniczej.

Czy można stosować polecane w reklamach specyfiki na biegunki.

Preparaty reklamowane w Polsce podlegają Prawu Farmaceutycznemu i zakupione w aptece z pewnością
są zgodne z tym co deklaruje na opakowaniu producent. Należy jednak przestrzegać sposobu dawkowania gdyż nadużycie niektórych preparatów przeciwbiegunkowych może doprowadzić do niedrożności jelit.

Czy przy biegunkach podróżnych należy stosować dietę?

Przez kilka dni w naszym menu powinny znaleźć się tylko sucharki, słaba herbata i kleik ryżowy na wodzie. Włączanie kolejnych produktów powinno być stopniowe.

Jak zapobiegać biegunkom?

Jest kilka zasad, których przestrzeganie z pewnością zminimalizuje ryzyko zakażenia. Oto niektóre z nich:

  • – Unikanie spożywania wody z kranu.
  • – Unikanie spożywania napojów z lodem.
  • – Spożywanie posiłków tylko w restauracjach gdzie zachowywane są zasady higieny.
  • – Unikanie jedzenia na ulicy.
  • – Przechowywanie produktów spożywczych w lodówce.
  • – Wyeliminowanie sałatek i potraw zawierających majonez.
  • – Obieranie owoców po uprzednim umyciu w gorącej przegotowanej wodzie.
  • – Częste mycie i dezynfekcja rąk.

Czy występują kraje szczególnego ryzyka?

Najwięcej zachorowań odnotowuje się w Afryce, Azji, Ameryce Środkowej i Południowej oraz na Bliskim Wschodzie. Według Krajowego Ośrodka Medycyny Tropikalnej najwięcej hospitalizacji jest jednak w Egipcie, co z pewnością można tłumaczyć dużą popularnością tego kraju wśród polskich turystów.

Drogi podróżniku rzetelna wiedza o kraju do którego się wybierasz, znajomość sytuacji sanitarnej i medycznej, odpowiednio skompletowana apteczka oraz przestrzeganie zasad higieny z pewnością zminimalizuje ryzyko zachorowania, a gdy ono wystąpi będziesz miał bezpieczne i sprawdzone leki oraz wiedzę jak je stosować.

Trzymaj się zasady: „Wyparz, obierz, ugotuj, lub zapomnij”