Szczepienia Zanzibar – co warto wiedzieć przed wyjazdem?

Zanzibar, piękne miejsce na ziemi

Unguja, bo tak również nazywano Zanzibar to wyspa na Oceanie Indyjskim. W całości należy do Tanzanii. Ze względu na swoje położenie i panujący tam klimat przyciąga wielu turystów. Jednak należy pamiętać, że tak piękne miejsce ma również swoje ciemne strony w postaci chorób, dlatego przed podróżą konieczne jest wykonanie odpowiednich szczepień profilaktycznych. W ten sposób zminimalizujemy ryzyko zachorowania i konieczności skorzystania z tamtejszych usług medycznych. W tym rejonie świata zaleca się zaszczepić na błonicę, tężec, poliomyelitis, dur brzuszny, WZW A, WZW B oraz malarię.

W przypadku zranienia się konieczne jest zdezynfekowanie rany i zabezpieczenie jej w odpowiedni sposób, by ograniczyć możliwość zakażenia się tężcem. Bakterie Clostridium tetani egzystują w glebie, kurzu, czy innych ciałach obcych zanieczyszczonych zarodnikami tężca. Zachorowanie może objawiać się poprzez sztywność i bolesne skurcze mięśni. Jednak w przypadku tej choroby znacznie gorsze skutki dla organizmu przynoszą ewentualne powikłania, takie jak zachłystowe zapalenie płuc, czy dysfagia.

Błonica przenosi się drogą kropelkową lub poprzez kontakt z chorym bądź nosicielem. Choroba atakuje przede wszystkim błony śluzowe dróg oddechowych, inna części ciała znacznie rzadziej. Problem z tą chorobą występuje w krajach, gdzie jest brak szczepień przeciwko błonicy.

Durem brzusznym zarazić się można przede wszystkim przez drogę pokarmową. Dlatego nie należy spożywać posiłków w postaci surowej. Szczególnie należy zwrócić uwagę na owoce morza, owoce, warzywa, mleko i produkty mleczne. Choroba wywołuje ciężkie dolegliwości brzuszne oraz liczne powikłania, które mogą prowadzić do śmierci. Dur brzuszny jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci poniżej czwartego roku życia. 

Wirusowe zapalenie wątroby typu A i B może być groźne dla życia. Dlatego należy się zaszczepić przed wyjazdem do Zanzibaru. W przypadku WZW A zakażenie dochodzi przez drogę pokarmową, natomiast WZW B można się zarazić poprzez kontakt z zakażoną krwią.

Malaria wywoływana przez nosicieli komarów. Należy unikać ukąszeń poprzez stosowanie moskitiery oraz leków profilaktycznych.

Poliomyelitis znana również jako polio lub Choroba Heinego-Medina. Zakażenie wirusem polio występuje poprzez drogę pokarmową. Objawy mogę przebiegać w trzech postaciach. Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania tej chorobie są szczepienia.

Szczepienia zalecane u niektórych podróżnych:

  • Wścieklizna może powodować śmierć u zainfekowanego człowieka. Najczęściej do zakażenia dochodzi w sytuacji pogryzienia przez chore zwierzę. Dzieje się tak w krajach, gdzie bezpańskie psy i koty tułają się pośród ludzi licząc na darmowy posiłek. Dlatego nie należy zbliżać się do obcych zwierząt.
  • Cholera przebiega najczęściej bezobjawowo, natomiast w ciężkich przypadkach dochodzi do ostrych problemów jelitowych. Okres wylęgania cholery jest bardzo krótki i trwa od kilkunastu godzin do 5 dni. Do zakażenia dochodzi przez drogę pokarmową, dlatego należy przestrzegać zasad higienicznego spożywania posiłków.

Szczepienie przeciwko żółtej gorączce wymagane jest od osób przebywających bezpośrednio z rejonów zagrożonych tą chorobą. Żółtą gorączką można się zakazić poprzez ukąszenie zainfekowanego komara.

Wrocławski certyfikowany ośrodek Centrum Gastrologiczno-Hepatologiczne pozwala na wykonanie wszystkich niezbędnych szczepień przed wyjazdem do Zanzibaru.

Przed szczepieniem wymagana jest konsultacja z lekarzem.

Formularz kontaktowy

*
Imię
*
Nazwisko
*
E-mail
*
Telefon
*
Wiadomość