Szczepienia Wietnam – co warto wiedzieć przed wyjazdem?

Szczepienia przed wyjazdem do Wietnamu 

Przed wyjazdem za granicę, szczególnie do odległych, tropikalnych krajów warto zdecydować się na wykonanie szczepień ochronnych. Dzięki ich wykonaniu można zapobiec zachorowaniom na różne groźne choroby, które panują w danych miejscach na świecie. Planując podróż warto zapoznać się z rozpiską szczepień. 

Rodzaje szczepień 

Szczepienia przeznaczone dla podróżujących można podzielić na dwie grupy: szczepienia wymagane oraz szczepienia zalecane. Zgodnie z obowiązującymi aktualnie przepisami, wyjeżdżając za granicę, do niektórych krajów konieczne jest przyjęcie szczepionek przeciwko żółtej febrze i zakażeniom meningokokowym. Inne szczepionki są dodatkowe zalecane i można je wykonać dobrowolnie. 

Szczepienia, które trzeba wykonać jadąc do Wietnamu 

Wyjeżdżając do Wietnamu nie trzeba wykonać żadnych ochronnych szczepień obowiązkowych. Sytuacja wygląda inaczej, kiedy wybieramy się do Wietnamu prosto z innych krajów, w których występuje zagrożenie żółtej gorączki. Przede wszystkim są to kraje leżące na terytorium Afryki i Ameryki Południowej. 

Podróżującym do Wietnamu zaleca się jedna wykonanie kilku szczepionek dobrowolnych. Warto zaszczepić się przeciwko: 

  • błonicy – jest to groźna choroba, która zagraża życiu, atakuje skórę, układa oddechowy, do zakażenia dochodzi drogą kropelkową, 
  • żółtaczka A i B – groźna choroba układu pokarmowego, charakteryzuje się wysoką gorączką, nudnościami i złym samopoczuciem, 
  • durowi brzusznemu – ostra choroba, które została wywołana pałeczką Salmoella typhi, zarazić można się poprzez zanieczyszczoną wodę i jedzenie, 
  • tężcowi – ciężka choroba bakteryjna, do zakażenia dochodzi przez kontakt uszkodzonej skóry z brudem, 
  • kleszczowemu zapaleniu mózgu, dendze i wirusowi zika oraz krztuścowi. 

W szczególnych przypadkach np. dla osób, które podróżują przez długi czas, czy wybierają się do terenów, które są słabo rozwinięte, zaleca się wykonanie szczepień przeciwko: gruźlicy, cholerze, zapaleniu opon mózgowych, wściekliźnie i japońskiemu zapaleniu mózgu. 

Kiedy i gdzie trzeba wykonać szczepienia przed wyjazdem 

Przede wszystkim warto pamiętać, że przed udaniem się w podróż należy dać się na konsultacje do lekarza medycyny podróży. Po zapoznani się z planowanym kierunkiem podróży i sytuacją pacjenta wskaże on zalecenia dotyczące podróży. Na terenie kraju funkcjonuje wiele stacji sanitarno – epidemiologicznych oraz specjalistycznych poradni, w których można uzyskać specjalistyczną poradę i zaszczepić się. Ponadto szczepienia można wykonać w punktach działających przy zakładach opieki zdrowotnej. 

Warto zaznaczyć, że szczepienia dla podróżujących są płatne. Ceny poszczególnych dawek są różne i wahają się kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Na cenę ma także wpływ to, w jakimi miejscu zostaną one wykonane. Do całkowitej opłaty należy też doliczyć koszty wydania książeczki szczepień. 

Zdania na temat tego czy warto się zaszczepić przed podróżą do Wietnamu są bardzo podzielone. W Internecie znajduje się wiele opinii na temat tego, że są one niezbędne i bezpieczniej jest się zaszczepić. Warto skonsultować się z lekarzem i podjąć świadomą i mądrą decyzję. 

Formularz kontaktowy

*
Imię
*
Nazwisko
*
E-mail
*
Telefon
*
Wiadomość