Szczepienia Tajlandia – co warto wiedzieć przed wyjazdem?

Tajlandia, jeden z najchętniej odwiedzanych krajów Azji

Państwo położone w południowo-wschodniej Azji. Graniczy z Laosem, Kambodżą, Malezją i Birmą. Kraj chętnie jest odwiedzany podczas planowanych wakacji, podróży poślubnych, czy wypraw trampingowych. Tajlandia kusi bogatą i egzotyczną kulturą, doskonałym jedzeniem oraz niskimi cenami. Na każdym kroku widoczne są ruiny pradawnych miast i świątynie, gdzie Tajlandczycy oddają się swojemu kultowi religijnemu. Poza spakowaniem letnich ubrań musimy pamiętać o zalecanych szczepieniach, które należy wykonać przed wyjazdem do Tajlandii. Błonica, choroba przenoszona drogą kropelkową. Potencjalnie zagraża życiu, a poważne i przewlekłe powikłania mogą wystąpić u osób ze słabą odpornością. Tężec, chorobę wywołują bakterie znajdujące się w glebie. Ważne by dbać o czystość rany i odpowiednio ją zabezpieczyć bandażem lub plastrem. Objawy zakażenia tężcem to m.in. bolesne skurcze mięśni (często zaczynające się od żuchwy i szyi, szczękościsk). Mogą wystąpić również inne powikłania, takie jak dysfagia lub zachłystowe zapalenie płuc, które mogą prowadzić do śmierci. Następna chorobą, na którą warto uważać jest dur brzuszny, który przenoszony jest przy pomocy żywności. Do objawów można zaliczyć: stopniowe narastanie gorączki, ból głowy, złe samopoczucie, brak apetytu i bezsenność, objawy jelitowe np. biegunki i zaparcia. Choroba może mieć różne nasilenie. Wirusowe zapalenie wątroby typu A (WZW A) i B (WZW B) obie to bardzo groźne choroby dla zdrowia i życia człowieka. Należy unikać kontaktów seksualnych lub zabiegów, gdzie ma się styczność z płynami ustrojowymi lub krwią (WZW B). Natomiast w profilaktyce WZW A należy przestrzegać zasad bezpiecznego spożywania posiłków i napojów (zaparz, ugotuj, obierz).

Szczepienia zalecane dla niektórych podróżnych:

• Japońskie zapalenie mózgu – wirus przenoszony przez komary culex. Choroba u ludzi najczęściej przebiega bezobjawowo. Jednak w przypadku pojawienia się objawów pojawiają się infekcje z lekką gorączką, aseptycznym zapaleniem opon mózgowych lub zapaleniem mózgu.
• Wścieklizna – charakteryzuje się ostrym przebiegiem, wywoływana jest przez wirusy z rodziny rhabdoviridae. Do zakażenia najczęściej dochodzi poprzez ugryzienie chorego zwierzęcia lub kontakt z błonami śluzowymi chorego człowieka. Pierwsze objawy pojawiają się najczęściej po 10 dniach od zakażenia (uczucie niepokoju, ból głowy, gorączka, złe samopoczucie, zmiany czucia w miejscu ugryzienia, nadpobudliwość, halucynacje, aerofobia, hydrofobia). W zaawansowanej formie choroby pojawiają się trudności w oddychaniu, napady drgawek i zgonu po kilku dniach.
• Cholera – ostra choroba przewodu pokarmowego. Wywoływana jest przez bakterię vibrio cholerae. W ciężkich przypadkach dochodzi do odwonienia organizmu. Natomiast w najcięższych do śmierci na skutek zaburzeń krążenia. Do zakażenia dochodzi podczas spożywania skażonej wody i żywności. Okres wylęgania trwa maksymalnie do pięciu dni. Profilaktycznie należy dbać o spożywane posiłki oraz każdorazowo myć ręce po wizycie w toalecie.
• Malaria, groźna choroba pasożytnicza. Przenoszona jest przez komara widliszka. Konieczne jest stosowanie moskitier, by zminimalizować ryzyko zachorowania.

Aby cieszyć się bezpiecznym powrotem do domu warto zrobić niezbędne szczepienia przed wyjazdem do Tajlandii w certyfikowanym punkcie Centrum Gastrologiczno-Hepatologicznym we Wrocławiu.

Przed szczepieniem wymagana jest konsultacja z lekarzem.

Formularz kontaktowy

*
Imię
*
Nazwisko
*
E-mail
*
Telefon
*
Wiadomość