Szczepienia Sri Lanka – co warto wiedzieć przed wyjazdem?

Sri Lanka to magiczne miejsce. To państwo położone w Azji Południowej, na wyspie Cejlon wraz z przynależącymi, okolicznymi wyspami. Sri Lanka oddzielona jest od Półwyspu Indyjskiego cieśniną Palk, a także zatoką Mannar. Od wschodu oblewana jest przez Zatokę Bengalską, a z kolei od południa otwartym Oceanem Indyjskim. W ostatnich latach, jest to coraz częstszy kierunek podróży. Przez swoją egzotykę, warto odpowiednio przygotować się do tej podróży.

Sri Lanka – jak się przygotować?

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że żadne szczepienia nie są obowiązkowe i wymagane przy kontroli granicznej. By jednak w pełni zadbać o komfort podróży, zaleca się zgłoszenie do stosownego punktu szczepień, by zabezpieczyć się przed ewentualnymi, przykrymi konsekwencjami. Podróżując na Sri Lankę, należy pamiętać o przyjęciu poniższych szczepionek.

  • błonica/tężec (DT) odra/nagminne zapalenie przyusznic/różyczka (MMR))
  • wirusowe zapalenie wątroby typu A
  • wirusowe zapalenie wątroby typu B
  • dur brzuszny
  • wścieklizna
  • japońskie zapalenie mózgu

Przyjęcie wszystkich z tych szczepionek powinno pozwolić na uniknięcie niemiłych niespodzianek. O ile zabezpieczenie się przed wirusowym zapaleniem wątroby typu A i B jest standardowym zabiegiem, o tyle ochrona przed durem brzusznym czy japońskim zapaleniem mózgu jest wręcz obowiązkowym dla odwiedzających te regiony. Jest to o tyle istotne, że są to choroby, które aż nadto często występują u podróżnych. Warto wiedzieć, że infekcje mogą wystąpić nie tylko przez nieuwagę podróżujących, dlatego istotne jest, by przed nimi odpowiednio się zabezpieczyć. Tak właśnie jest w przypadku wspomnianego duru brzusznego, który jest ostrą chorobą zakaźną. Wywołuje ją spożycie zakażonej wody i/lub żywności.

Kiedy się szczepić?

Przed odbyciem podróży, zaleca się przejście przez serię szczepień. Warto zrobić to jak najszybciej, tak by nabrać odpowiedniej odporności. Warto przy tym zaznaczyć, że znamienita większość szczepionek jest ważna nawet przez okres 10 lat. W praktyce oznacza to, że nawet jeśli planuje się wyjazd dopiero w przyszłym roku, już teraz można skorzystać z podobnych usług medycznych. Należy jednak pamiętać, że najpóźniej należy przyjąć dawki szczepienia na cztery tygodnie przed planowanym wyjazdem.

Wycieczka do Sri Lanki to wspaniały kierunek podróży. By w pełni korzystać z urokliwości tego miejsca, warto zadbać o swój komfort i przede wszystkim – bezpieczeństwo. Dzięki przyjęciu odpowiednich szczepień, będzie to możliwe. Tylko w ten sposób możliwe jest odpowiednie zabezpieczenie się przed ewentualnymi, przykrymi konsekwencjami.