Szczepienia Peru – co warto wiedzieć przed wyjazdem?

Ameryka Południowa przyciąga coraz więcej ciekawskich turystów. Dawne obszary wypraw kolonizatorów skrywają w sobie tajemnicę i historię, której nie znajdziemy nigdzie indziej na świecie. Jednym z popularnych kierunków stało się dawne Imperium Inków- Peru. Ostatni bastion, który bronił się przed hiszpańską konkwistą, ma do zaoferowania turystom bardzo wiele. Jednak bezpieczeństwo powinno być najważniejsze, dlatego warto zapoznać się z listą zalecanych szczepień, przed wyjazdem do Peru.

Peru- przyciągające dawne Imperium Inków.

Peru to kraj zlokalizowany w zachodniej części Ameryki Południowej, tuż nad Oceanem Spokojnym. Po Brazylii i Argentynie, to trzeci co do wielkości kraj kontynentu, a także drugi po Argentynie kraj andyjski. Jego stolicą jest Lima, ale większość turystów decyduje się na skierowanie pierwszych kroków do Cuzco, by zobaczyć miejsce legendarnej bitwy, ostatniej armii Inków z armią hiszpańską. Jego nazwa pochodzi od słowa briu- czyli rzeka. Nie jest to przypadkowe, ponieważ właśnie w peruwiańskich Andach, swoje źródła, ma najdłuższa rzeka świata- Amazonka. To kraj o niezwykle bogatej historii i kulturze. Nic więc dziwnego, że coraz częściej decydujemy się go odwiedzić. Pamiętajmy jednak, że jest to całkiem obce dla Europejczyków środowisko. Inny klimat i warunki sprawiają, że jesteśmy bardziej narażeni na choroby, niż rdzenni Peruwiańczycy. Warto, zapoznać się z zalecanymi szczepieniami, a także zaopatrzyć się w odpowiednie środki farmaceutyczne. Działania profilaktyczne najlepiej wykonać na 4 do 6 tygodni przed planowanym wyjazdem. W ten sposób zyskamy czas, na rozpoczęcie działalności ochronnej podanych szczepień, a nasz wymarzony urlop, nie będzie zakłócony przez nieprzewidziane dolegliwości. Warto wiedzieć, że niektóre z nich są zalecane i wymagane również przez władzę.

Zalecane szczepienia

W Peru panuje klimat w większości równikowy, wilgotny w dorzeczu Amazonki, oraz skrajnie suchy w Andach. Dla podróżnych z Europy, może on stanowić nie mały problem. Sprzyja on niektórym chorobom, dlatego warto podjąć działania zapobiegawcze w postaci szczepień. Oto lista tych najważniejszych: 

  • błonica, tężec oraz krztusiec- bardzo łatwo się nimi zarazić nieświadomie, poprzez kontakt z nosicielem choroby. Przenoszą się one drogą kropelkową. W przypadku tężca, ryzyko zarażenia istnieje nawet w przypadku kontaktu z zakażoną ziemią. Szczepienie znacznie podniesie naszą odporność, ale nie zapominajmy aby rozważnie wybierać miejsca w których będziemy spożywać posiłek, a także uważajmy na źródła z których będziemy pić wodę.
  • Wirusowe zapalenie wątroby typu A i B- to konieczne szczepienie przed wyjazdem do Peru. Ryzyko zarażenia wzrasta w momencie spożywania posiłków, które mogą być poddane niewystarczającej obróbce termicznej, a także w przypadku nie do końca czystych naczyń, z których będziemy je spożywać.
  • dur brzuszny- zarazić można się przez kontakt z brudną wodą lub również z żywnością.
  • żółta gorączka- to choroba tropikalna, która charakteryzuje się wysoką śmiertelnością w skrajnych przypadkach. To szczepienie wykonać należy nie mniej niż na 10 dni przed planowanym wyjazdem. Po jej wykonaniu otrzymujemy Międzynarodowe Świadectwo Szczepień, wymagane przez władze.
  • wścieklizna- zarazić się możemy w przypadku kontaktu z chorym zwierzęciem, jeśli nas ugryzie czy nawet zadrapie. Problem bezdomnych psów i kotów jest bardzo popularny w Peru, dlatego lepiej zapobiegać nieprzyjemnym przypadkom.

Formularz kontaktowy

*
Imię
*
Nazwisko
*
E-mail
*
Telefon
*
Wiadomość