Panama to kraj w Ameryce Środkowej, graniczy z Kolumbią i Kostaryką. Położony jest malowniczo nad Morzem Karaibskim i Oceanem Spokojnym. Bogata historia Panamy, jej ciekawa kultura i niezwykła przyroda przyciągają uwagę podróżników. Jest to ciekawe miejsce na wakacje, zarówno dla rodzin, jak i samotnych obieżyświatów. Rajskie plaże i niezwykłe rafy koralowe wzbudzają zainteresowanie wśród turystów z całego świata. Jednak największą atrakcją tego regionu jest Kanał Panamski, o którym mówi się, że łączy dwa światy. To dzięki temu wyczynowi inżynierii wodnej Panama jest najlepiej rozwiniętym krajem w Ameryce Środkowej. Ten obszar ma do zaoferowania, także ogrom parków narodowych, w których można podziwiać cuda tropikalnej przyrody.
Wybierając się w podróż do tego atrakcyjnego miejsca nie powinniśmy zapominać o szczepieniach i odpowiednio przygotowanej apteczce. Władze Panamy nie wymagają jakiś szczególnych szczepień, więc tym bardziej musimy o to zadbać sami i skonsultować się z lekarzem. Jest to region zagrożony malarią, która jest śmiertelna, gdy nie zabezpieczymy się odpowiednio. Już przed wyjazdem do Panamy zaleca się przyjmowanie leku przeciwmalarycznego, należy także zadbać o moskitiery, ubranie z długim rękawem i nogawkami itd. Jeśli byliśmy w przeszłości szczepieni na jakieś choroby, należy przyjąć wówczas tylko dawki przypominające. Poliomyelitis błonica, odra, nagminne zapalenie przyusznic, różyczka (MMR) to choroby przenoszone drogą kropelkową, stanowiące zagrożenie szczególnie dla osłabionego organizmu. Tężec powodują bakterie znajdujące się w glebie. Należy bardzo dbać o skaleczenia i rany podczas takiego wyjazdu. Kolejną groźną chorobą jest dur brzuszny, którego można się nabawić przez skażoną wodę lub żywność. Wywołuje on ból głowy, gorączkę i dolegliwości jelitowe, biegunkę lub zaparcia. WZW A czyli wirusowe zapalenie wątroby typu A, jest nazywane “chorobą brudnych rąk”, do zakażenia dochodzi najczęściej przez żywność lub wodę. WZW B tu do zarażenia może dojść w przypadku zabiegów chirurgicznych, iniekcji, kontaktów seksualnych, kontaktów z zakażoną krwią. Szczepienie przeciw żółtej gorączce jest wymagane dla osób przyjeżdżających z regionów endemicznego występowania tej choroby. Zalecane jest także dla osób udających się na wschód od rejonu Kanału. Dla niektórych podróżnych zalecane jest także szczepienie przeciw wściekliźnie, jeśli w czasie wyjazdu mogą być narażeni na ugryzienia zwierząt.
Aby zminimalizować ryzyko zachorowania na jakiekolwiek choroby, należy w czasie wyjazdu szczególnie dbać o higienę osobistą i zapamiętać kilka podstawowych zasad. Mycie rąk z mydłem (jeśli nie ma możliwości – chusteczki lub żele antybakteryjne), picie tylko przegotowanej lub butelkowanej wody, unikanie ran i zadrapań (jeśli już są osłaniać je), noszenie odpowiedniej odzieży, używanie moskitier itd. Ponadto oczywiście zastosowanie szczepień profilaktycznych przed wyjazdem.