Szczepienia Malediwy – co warto wiedzieć przed wyjazdem?

Malediwy to niezaprzeczalnie jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie, które rokrocznie przyciąga miliony turystów. Jednak przed wyjazdem na urlop, warto dowiedzieć się jak skutecznie zabezpieczyć się przed ewentualnymi chorobami, które występują w tej części świata. Według zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego, do zalecanych należą szczepienia przeciwko następującym chorobom:

  • Błonica (dyfteryt) – choroba przenoszona drogą kropelkową, wywoływana przez bakterie Corynebacterium diphtheriae i Corynebacterium ulcerans.

Początkowo daje objawy podobne przeziębienia: podwyższoną temperaturę ciała, nalot na gardle i w jamie ustnej, powiększone węzły chłonne podżuchwowe i szyjne, a także nudności i wymioty. W przypadku błonicy gardła i krtani, zwłaszcza u dzieci pojawia się ryzyko niedrożności dróg oddechowych i śmierci.

  • Tężec – wywoływany przez bakterie Clostridium tetani. Do zakażenia najczęściej dochodzi wskutek zanieczyszczenia rany ziemią, kurzem lub innymi cząsteczkami, które zawierają w sobie chorobotwórcze zarodniki. Okres wylęgania trwa od kilku do kilkunastu tygodni (zwykle około 14 dni).

Do najczęściej zgłaszanych objawów należą: sztywność i bolesność mięśni w okolicy rany oraz charakterystyczny szczękościsk. W późniejszym czasie pojawia się tzw. prężenie tężcowe, czyli łukowate wygięcie ciała, dysfagia oraz zachłystowe zapalenie płuc. Nieleczony tężec prowadzi do śmierci.

  • Wirusowe zapalenie wątroby typu A (WZW A) – choroba wynikająca z kontaktu z wirusem zapalenia wątroby typu A, zwykle poprzez spożycie zakażonej żywności, takiej jak lody, owoce morza lub także wody.

Rozwija się stosunkowo nagle, choć jej okres wylęgania może wynosić od 15 do nawet 50 dni. Do jej objawów należą: wysoka gorączka, bóle brzucha oraz żółtaczka.

  • Wirusowe zapalenie wątroby typu B (WZW B) – choroba przenoszona przez wirus zapalenia wątroby typu B. Do infekcji dochodzi najczęściej w wyniku kontakt z krwią, śliną lub poprzez kontakt seksualny z zakażoną osobą, jak również w przypadku stosowania zużytych strzykawek i igieł, np. podczas wykonywania tatuażu.

Choroba zwykle przebiega bezobjawowo, czasem pojawiają się dolegliwości ze strony układu pokarmowego oraz wysypka. W przypadku przewlekłej postaci może dojść do marskości wątroby oraz rozwoju raka.

  • Dur brzuszny – choroba wywoływana przez pałeczkę Salmonella typhi. Do zakażenia bakterią dochodzi w wyniku spożycia zainfekowanego pożywienia, wody lub poprzez bezpośredni kontakt z osobą chorą.

Typowymi objawami są: temperatura, objawy ze strony układu pokarmowego, np. biegunka albo zaparcia. W zależności od stopnia nasilenia, może pojawić się odwodnienie, bradykardia, splenomegalia (powiększenie śledziony), a nawet zapalenie płuc. Przy długotrwałym zakażeniu, zwłaszcza u dzieci poniżej 4. roku życia, może dojść do groźnych powikłań ze strony układu pokarmowego, a nawet do zgonu.

Zgodnie z aktualnym Programem Szczepień Ochronnych (2019), wszystkim podróżującym do krajów wysokiego ryzyka zachorowań, zaleca się uzupełnienie książeczki zdrowia o szczepienia przeciwko grypie, odrze/śwince/różyczce (MMR), meningokokom, pneumokokom i ospie wietrznej.

Wszystkie punkty, w których można wykonać szczepienia związane z podróżą za granicę, wyszczególnione są na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Formularz kontaktowy

*
Imię
*
Nazwisko
*
E-mail
*
Telefon
*
Wiadomość