Szczepienia Madagaskar – co warto wiedzieć przed wyjazdem?

Madagaskar to czwarta co do wielkości wyspa świata, położona na Oceanie Spokojnym u południowo-wschodnich wybrzeży Afryki. Przyciąga białymi, piaszczystymi plażami z krystalicznie czystą wodą oceanu.  Rafa koralowa, plantacje wanilii, kraina lemurów – to w skrócie oferuje Madagaskar. Przyrodniczy raj na ziemi. Jest to jednak biedny i zacofany kraj, który boryka się z wieloma problemami, w tym zdrowotnymi. Wyjazd na Madagaskar to zwiększone ryzyko zachorowania na wiele ciężkich chorób, a więc warto rozważyć celowość szczepień. Nie obowiązują żadne szczepienia obowiązkowe przy podróży z Polski, a jedynie dla osób przybywających z terenów zagrożonych żółtą gorączką.

Warto rozważyć szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A (WZW A) i B (WZW B). Obie te choroby są groźne nie tylko dla zdrowia, ale przede wszystkim dla życia człowieka. Aby zminimalizować ryzyko należy unikać kontaktów seksualnych, zabiegów umożliwiających styczność płynów ustrojowych lub krwi oraz przestrzegać zasad bezpiecznego spożywania posiłków i napojów.

Na całej wyspie obowiązuje też wysoki stopień zachorowalności na malarię. Przenoszona jest przez komara widliszka; warto więc zachować najwyższą ochronę i koniecznie stosować moskitiery, aby minimalizować ryzyko zarażenia.

Szczepienia zalecane podczas podróży na Madagaskar to:

  • dur brzuszny – inaczej tyfus. To choroba bakteryjna, której źródłem zakażenia może być brudna woda, czy niemyte owoce. Pierwsze objawy to gorączka, ból brzucha, wysypka. Spowalnia się też bicie serca.
  • tężec – ostra choroba zakaźna występująca w Afryce i Azji. Pierwsze objawy można zobaczyć już dwa dni po zakażeniu. To bóle głowy, bezsenność, potliwość, ale przede wszystkim napięcie mięśni.
  • błonica – ta choroba zakaźna najczęściej atakuje dzieci. Wywołuje ją maczugowiec błonicy; przenoszony drogą kropelkową lub przy zakażeniach przyrannych. Konieczne jest podanie surowicy i antybiotykoterapii. Nieleczona prowadzi do śmierci.
  • cholera – ostra choroba przewodu pokarmowego, którą wywołuje bakteria vibrio cholerae. Zakazić się nią można podczas spożycia zakażonej wody i żywności. Czas wylęgania trwa maksymalnie 5 dni. Powoduje odwodnienie organizmu oraz zaburzenie krążenia, które może prowadzić do śmierci.

Szczepienia zalecane u wybranych podróżnych:

  • wścieklizna – wywoływana przez wirusy z rodziny rhabdoviridae. Do zakażenia dochodzi poprzez kontakt z błonami śluzowymi chorego czy ugryzienie chorego zwierzęcia. Pierwsze objawy, jak niepokój, złe samopoczucie, ból głowy, gorączka i wszelkiego rodzaju fobie, występują ok. 10 dnia po zakażeniu. Później pojawiają się też problemy z oddychaniem, drgawki, a w konsekwencji zgon.

Nie pozwól, aby choroba zepsuła Twój wyjazd na Madagaskar i zaszczep się w certyfikowanym punkcie Centrum Gastrologiczno-Hepatologicznym we Wrocławiu.

Przed szczepieniem wymagana jest konsultacja z lekarzem.