Kuba to wyspiarskie państwo w Ameryce Północnej, położone na Morzu Karaibskim, w archipelagu Wielkich Antyli. W 1492r. Kolumb, przybijając do kubańskiego brzegu, określił ten kraj najpiękniejszym zakątkiem na świecie. Było w tym sporo racji. Kubę nazwać można “tańczącym miejscem”; słynie z uśmiechniętych mieszkańców, którzy podobno są jednymi z najlepszych tancerzy na świecie; skutecznie zarażają optymizmem. Kuba co roku przyciąga całą rzeszę turystów z różnych zakątków świata. Niewątpliwie można tam poczuć cudowny klimat wyspiarskiego życia. Czy pobyt w tym państwie jest bezpieczny i o czym trzeba pamiętać przed podróżą?
Kuba leży w klimacie podzwrotnikowym wilgotnym, zahaczając o tropikalny, co oznacza, że wysoka wilgotność i upał utrzymują się prawie przez cały rok; warunki do wylęgania się bakterii i wirusów są zachowane. Jednak ze względu na to, że państwo jest wyspą, nie jest tak bardzo narażone na rozprzestrzenianie się chorób. Żadne szczepienia nie są tu obowiązkowe – bez problemu można wjechać do kraju bez nich. Jednak jest lista szczepień, które są zalecane. Część z nich w zasadzie już mamy – w dzieciństwie szczepieni byliśmy przeciw błonicy i tężcowi (zaleca się jednak podawanie pojedynczych dawek przypominających co 10 lat). Oprócz tego zaleca się szczepienia na dur brzuszny oraz wirusowe zapalenie wątroby typu A i B.
Dur brzuszny jest ostrą chorobą zakaźną, wywołaną przez pałeczkę duru brzusznego Salmonella typhi. Do zarażenia dochodzi na drodze pokarmowej; na skutek spożycia zarażonej żywności lub wody, rzadziej przez kontakt z osobą chorą. Do objawów choroby zalicza się: stopniowo narastająca gorączka, bezsenność, ból głowy, brak apetytu oraz ogólne złe samopoczucie. W centrach medycyny podróży dostępna jest szczepionka, której jedna dawka podana przed wyjazdem zabezpiecza podróżnika na 3 lata.
Wirusowe zapalenie wątroby typu B to ciężka choroba wywołana przez wirus zapalenia wątroby typu B. Do zakażenia dochodzi na skutek kontaktu skaleczonej skóry lub błon śluzowych z zarażoną wirusem krwią lub innymi wydzielinami. W niektórych przypadkach choroba prowadzi do marskości lub raka wątroby w późniejszych latach.
Wirusowe zapalenie wątroby typu A to choroba układu pokarmowego wywołana przez wirus zapalenia wątroby typu A. Ostry przebieg choroby objawia się gorączką, złym samopoczuciem, nudnościami i dyskomfortem w jamie brzusznej, a w ciągu kilku dni rozwija się żółtaczka. Do zakażenia dochodzi poprzez spożycie zakażonej wody lub pokarmu.
Oprócz wyżej wymienionych zalecanych szczepień, warto także nie zapominać o wściekliźnie. Na Kubie żyje bardzo dużo bezpańskich zwierząt, które mogą być nosicielami choroby. Należy zachować wszystkie środki ostrożności i unikać kontaktu z bezpańskimi psami. W ramach bezpieczeństwa, można także skorzystać z dostępnej szczepionki przeciwko wściekliźnie.