Szczepienia Kenia – co warto wiedzieć przed wyjazdem?

Przed każdym wyjazdem, szczególnie do krajów tropikalnych należy rozeznać się, czy warto się zaszczepić na określone choroby, które mogą nas dotknąć w danym kraju. Kenia to miejsce, w którym występują między innymi ogromne sawanny, na których można napotkać różne gatunki dzikich zwierząt. Można tam zetknąć się także z różnymi gatunkami owadów, które mogą przenosić niebezpieczne choroby. Jednakże, dzikość i nietypowy, piękny krajobraz Kenii rokrocznie przyciąga w to miejsce tłumy turystów z różnych zakątków świata. W związku z panującymi tam warunkami, przed wyjazdem warto zadbać o odpowiednią profilaktykę i poddać się niezbędnym szczepieniom ochronnym. 

Czy szczepienia przed wyjazdem do Kenii są obowiązkowe?

Szczepienia przed wyjazdem do Kenii są tym bardziej zalecane, im bardziej rozległe są nasze plany, dotyczące jej zwiedzania. Bez wątpienia powinniśmy je wykonać, jeśli planujemy odwiedzić wszystkie, nawet najmniej cywilizowane miejsca, znajdujące się w Kenii. Co więcej, nim wyjedziemy do Kenii musimy zaopatrzyć się w rzeczy, które będą stanowiły dla nas skuteczną profilaktykę przed malarią, szczególnie wszelkie preparaty, chroniące nas przed ukąszeniami owadów. Jest to konieczne, gdyż na malarię wciąż nie wymyślono skutecznej szczepionki. Należy pamiętać także o wykupieniu ubezpieczenia, ponieważ leczenie się na terenie Kenii wiąże się z naprawdę dużym wydatkiem finansowym.  

Na co warto się zaszczepić?

Obligatoryjne szczepienia, o których trzeba pomyśleć w pierwszej kolejności, jeżeli kierunkiem naszego wyjazdu jest Kenia, to szczepienia przeciwko:

  • Błonicy i tężcowi;
  • Różyczce;
  • Odrze;
  • Wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i typu B;
  • Meningokokom;
  • Wściekliźnie;
  • Durowi brzusznemu;
  • Cholerze;
  • Żółtej gorączce.

Dodatkowo należy pamiętać, że nawet jeśli kiedyś już szczepiono się na którąś ze wskazanych powyżej chorób, może istnieć konieczność wykonania tzw. szczepienia przypominającego, a o jego przeprowadzenie trzeba zapytać lekarza. 

Gdzie można wykonać niezbędne szczepienia?

Wszystkie niezbędne szczepienia można wykonać w Wojewódzkich Stacjach Sanitarno-Epidemiologicznych. Można tam również uzyskać informacje na temat cen poszczególnych szczepionek. Kolejno wszystkie wykonane szczepienia zapisuje się w tzw. „żółtej książeczce”, która stanowi oficjalny dokument potwierdzający przeprowadzenie szczepień, a jej posiadanie jest niezbędne przy przekraczaniu granicy niektórych krajów. 

Będąc w Kenii, celem zachowania ostrożności i zapewnienia profilaktyki różnych chorób należy bezwzględnie unikać picia wody i spożywania jedzenia, pochodzącego z nieznanych nam źródeł. Do takich miejsc, należy zaliczyć między innymi niedrogie, przydrożne motele, różnego rodzaju restauracje czy studnie. Jest to niezmiernie ważne, gdyż spożycie zakażonej wody w Kenii może doprowadzić między innymi do zachorowania z powodu wirusowego zapalenia wątroby typu A i typu B, duru brzusznego, czy też cholery. Dopiero, gdy zastosujemy się do wszystkich powyższych wskazówek możemy czuć się w pełni bezpiecznie w trakcie naszego wyjazdu, ze świadomością tego, że zrobiliśmy wszystko, co mogliśmy zrobić, aby w pełni zatroszczyć się o nasze zdrowie. 

Formularz kontaktowy

*
Imię
*
Nazwisko
*
E-mail
*
Telefon
*
Wiadomość