Szczepienia Indie – co warto wiedzieć przed wyjazdem?

Indie, kraj przyciągający coraz więcej turystów

Indie położone są w Azji południowej i graniczą z Pakistanem, Chinami, Nepalem, Bhutanem, Birmą oraz Bangladeszem. Dotąd ten kraj był odwiedzany głównie przez himalaistów, ale obecnie podróżuje się w to miejsce ze względu na piękno kraju i egzotyczną kulturę. Oprócz przygotowań związanych z dokumentami oraz transportem należy pamiętać o szczepieniach, ponieważ nie są one wymagane przez władze. Środowisko monsunowe panujące w Indiach sprzyja rozwojowi moskitów, które przenoszą groźną chorobę malarii. Mało osób zdaje sobie sprawę, że jest to choroba śmiertelna, jeżeli odpowiednio nie zabezpieczymy naszego organizmu. Dodatkowo zaleca się szczepienia przeciw żółtaczce typu A i B, tężcowi, błonicy, poliomyelitis (nagminne porażenie dziecięce lub choroba Heinego-Medina) oraz durze brzusznym (tyfus). Wymienione choroby są zakaźne, najczęściej do zarażenia dochodzi poprzez drogę kropelkową lub pokarmową (zetknięcie się z bakterią, nie umycie rąk i spożycie pokarmu). W przypadku tężca jest to zanieczyszczenie rany, nawet najmniejszego zadrapania, gdyż bakterie tej choroby występują w glebie. Przebywając w Indiach, by zminimalizować ryzyko zachorowania należy zadbać o higienę osobistą, spożywać wyłącznie napije w zamkniętych fabrycznie butelkach lub picie wody przegotowanej, unikać kontaktu z chorymi i nosicielami. Najlepszą profilaktyką jeszcze przed wyjazdem do Indii są szczepienia. Należy je wykonać w odpowiednim czasie przed planowaną wyprawą. Niekiedy konieczne jest podanie kilku dawek przypominających do organizmu.

Istnieją szczepienia, które są zalecane tylko u niektórych podróżnych:

  • wścieklizna – przenoszona jest głównie przez ugryzienie chorego zwierzęcia (pies, kot, nietoperz). Należy unikać kontaktu z obcymi zwierzętami. Szczególnie jeżeli osobnik zachowuje się dziwnie. Po ugryzieniu należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, nawet jeżeli w Polsce zostaliśmy zaszczepieni, który podejmie odpowiednie kroki, aby uniknąć choć najmniejszego ryzyka rozprzestrzenienia się wirusa wewnątrz organizmu,
  • cholera – ostra choroba układu pokarmowego przenoszona poprzez spożycie skażonej wody lub żywności. Ryzyko zachorowania jest niskie, jeśli pamiętasz o podstawowych zasadach higieny osobistej. Konieczne jest bezpieczne spożywanie napojów i posiłków. Cholera najczęściej występuje w krajach rozwijających się,
  • japońskie zapalenie mózgu – jest to choroba wirusowa przenoszona przez komary. Wirus w rejonach tropikalnych występuje cały rok, natomiast w rejonie południowo-wschodniej Azji jego występowanie związane jest z porą deszczową. Jeżeli pobyt jest krótkoterminowy przede wszystkim na obszarach miejskich, to ryzyko zachorowania jest bardzo niskie. Jednak ryzyko zmienia się w zależności od pory roku, miejsca, czasu trwania podróży i aktywności turysty. Szczepienie zaleca się osobom planującym spędzać dużo czasu na powietrzu w sezonie aktywności wirusa na obszarach zagrożonych, a także podróżujących długoterminowo w regionach występowania choroby.

Szczepienia przeciwko żółtej gorączce wymagane są u osób przybywających bezpośrednio z rejonów zagrożonych tą chorobą.

Wycieczka do Indii może okazać się niezapomnianą przygodą życia. Szczepienia przed wyjazdem do Indii, które można wykonać we wrocławskim certyfikowanym ośrodku – Centrum Gastrologiczno-Hepatologicznym. Wykonane szczepienia pozwolą Państwu cieszyć się beztroskim wyjazdem.

Przed szczepieniem wymagana jest konsultacja z lekarzem.

Formularz kontaktowy

*
Imię
*
Nazwisko
*
E-mail
*
Telefon
*
Wiadomość