Szczepienia Chiny – co warto wiedzieć przed wyjazdem?

Chiny, podróż do Państwa Środka 

     Chiny są krajem, który od wielu lat cieszy się wielką popularnością wśród turystów. Rocznie do Państwa Środka podróżuje ponad 70 milionów turystów. Chiny słyną z takich atrakcji jak Wielki Mur Chiński, Zakazane Miasto, Terakotowa Armia czy Pałac Letni w Pekinie. Turyście przybywają tutaj spragnieni orientu, lokalnej kuchni oraz burzliwej historii tego wielkiego kraju. Należy również pamiętać, że Chiny są najludniejszym krajem na świecie. Populacja Chin wynosi 1.3 miliardy osób. Niesie to za sobą ryzyko zakażenia się jedną z chorób, które spotykane są w Chinach. By tego uniknąć, należy stosować kilka zasad podczas podróży. Jako że w Chinach możemy zarazić się durem brzusznym lub zapaleniem wątroby typu A, nie wolno pić wody z kranu. To właśnie w taki sposób roznoszą się wirusy i pałeczki obu chorób. Podczas wyjazdu powinniśmy pić jedynie wodę butelkowaną a przed rozpoczęciem, należy sprawdzić, czy butelka była fabrycznie zakręcona.  Wiele chorób i infekcji przenoszonych jest również w jedzeniu. Przed posiłkiem konieczne jest każdorazowe umycię rąk oraz sprawdzenie, czy miejsce, w którym będziemy się stołować ma zapewnione podstawowe standardy higieniczne. Należy również wyzbywać się sytuacji powodujących skaleczenia – jest to łatwa droga do zarażenia się wirusowym zapaleniem wątroby typu B. 

Istnieją szczepienia, które są zalecane tylko u niektórych podróżnych. Wykonuje się je przeciwko takim chorobom, jak: 

  • wirusowe zapalenie wątroby typu A – choroba atakująca układ pokarmowy. Choroba przenoszona jest drogą pokarmową podczas spożywania niedogotowanej żywności zakażonej, wypicia zakażonej wody, korzystania z lodu. Objawami zapalenia wątroby typu A może być gorączka, nudności, ból brzucha. 
  • wirusowe zapalenie wątroby typu B – Ciężka choroba przenoszona za pośrednictwem zakażonej krwi lub innych wydzielin ze skaleczonym ciałem. Objawy mogą pozostać nierozpoznane lub przebiegać w bardzo delikatny sposób, Konsekwencją zapalenia wątroby typu B może być marskość wątroby lub w późniejszym stadium rak wątroby. 
  • dur brzuszny – Jest to choroba zakaźna wywyoływana przez pałeczkę duru brzusznego Salmonelli typhi. Choroba przenoszona jest drogą pokarmową podczas spożywania skażonej żywności bądź wody. Objawami duru brzusznego będą ból głowy, stopniowe pogarszanie samopoczucia, gorączka oraz bezsenność. 
  • japońskie zapalenie mózgu – Choroba przenoszona przez komary. W najczęstszym przypadku zakażenie jest bezobjawowe. W przypadkach objawowych, następuje ostra gorączka i ból głowy. 

     Dodatkowo dużą uwagę należy zwrócić na szczepienie przeciwko żółtej gorączce. Jest to choroba, wobec której szczepienie jest obowiązkowe w przypadku, gdy turysta podróżuje do rejonu Chin, gdzie ta choroba występuje. 

     Podróż do Chin może okazać się niezapomnianą przygodą. Obcowanie z kulturą Państwa Środka może sprawić, iż będą to najlepsze i najbogatsze w doświadczenia chwile naszego podróżniczego życia. Należy jednak wziąć pod uwagę ryzyko podróży do kraju występowania chorób zakaźnych. By odbyć tę podróż szczęśliwie, należy w odpowiedni sposób przygotować się na przeciwności losu i zaszczepić się we wrocławskim certyfikowanym ośrodku – Centrum Gastrologiczno – Hepatologicznym. 

Przed szczepieniem wymagana jest konsultacja z lekarzem.

Formularz kontaktowy

*
Imię
*
Nazwisko
*
E-mail
*
Telefon
*
Wiadomość