Szczepienia Bangladesz – co warto wiedzieć przed wyjazdem?

Bangladesz – egzotyka, która przyciąga turystów

Bangladesz to państwo położone w Azji Południowej. Znajduje się nad Zatoką Bengalską i graniczy m.in. z Indiami. Z uwagi na coraz tańsze bilety lotnicze, kraj ten staje się jedną z częściej wybieranych destynacji naszych wakacyjnych podróży. Nic dziwnego! Bangladesz, jako miejsce egzotyczne, może zaoferować swoim turystom śliczne widoki – zarówno pięknych plaż, majestatycznych lasów, jak i zapierających dech w piersiach zabytków i świątyń. Mimo wielu atrakcji, środowisko monsunowe oraz niedostateczna higiena obywateli kraju, która wiąże się z panującym tam ubóstwem, powodują, że podróżni zagrożeni są zarażeniem licznymi chorobami. Przed częścią z nich warto zabezpieczyć się już przed wyjazdem, podchodząc do zalecanych szczepień. Niebezpieczne są np. błonica i tężec, które prowadzą do zapalenia krtani i znacznego utrudnienia oddychania (w ciężkich przypadkach stan ten prowadzi nawet do uduszenia) oraz uszkodzenia serca i nerwów. Choroby te są szczególnie groźne dla dzieci, dla których mogą okazać się śmiertelne. W przypadku niezachowania prawidłowej higieny może też dojść do bardzo silnych i długotrwałych skurczy mięśni (niekiedy prowadzące nawet do złamań kości), uszkodzenia nerwów, drgawek i zaburzenia przytomności. Równie groźna jest choroba zwana durem brzusznym, którą zakazić możemy się poprzez kontakt z brudną wodą lub nieumytymi owocami i warzywami. Jeśli nie zadbamy o wcześniejsze zabezpieczenie przed chorobą, po zakażeniu może dojść do gorączki, krańcowego wyczerpania, bólu brzucha, pojawienia się wysypki, a także powiększenia wątroby, śledziony i węzłów chłonnych szyi oraz zapalenia spojówek. 

Kolejną groźną chorobą, na którą warto się zaszczepić jest wirusowe zapalenie wątroby (WZW) typu A i B. Pierwszy rodzaj występuje po spożyciu skażonej wody i jedzenia, drugi natomiast wynika z bliskiego kontaktu z uszkodzonym naskórkiem, krwią oraz błonami śluzowymi zakażonego. WZW może powodować nudności, wymioty, bóle brzucha, a nawet być przyczyną marskości choroby oraz nowotworów złośliwych.

Dla dzieci szczególnie groźne jest Poliomyelitis, które jest ostrą chorobą zakaźną wywoływaną przez poliowirusy. Gdy dojdzie do zakażenia (najczęściej w wyniku kontaktu z osobą chorą lub drogą pokarmową) pojawiają się bóle głowy, zapalenie gardła, uczucie sztywności karku i pleców. W wyniku choroby może dojść nawet do trwałego porażenia, dlatego warto zadbać o odpowiednią ochronę jeszcze przed wyjazdem do Bangladeszu.

Istnieją szczepienia, które są zalecane tylko u niektórych podróżnych. Wykonuje się je przeciwko takim chorobom, jak:

  • malaria – przenoszona jest przez ukłucia komarów i stanowi główną, zakaźną przyczynę śmierci osób podróżujących do tropiku. U chorego mogą wystąpić nudności i wymioty, biegunka i żółtaczka,
  • wścieklizna – zakażenie tą chorobą występuje przez przeniesienie wirusa ze śliną do rany, najczęściej kąsanej przez cierpiące na nią zwierzę. Wirus ten wywołuje swoiste zapalenie tkanki nerwowej, co objawia się złym samopoczuciem, stanami podgorączkowymi, nudnościami i wymiotami. U chorych może też dojść do wodowstrętu,
  • japońskie zapalenie mózgu – podobnie do malarii, przenoszone przez ukłucia komarów. Zakażenie jest najczęściej bezobjawowe, ale bez odpowiedniego szczepienia może dojść do powikłań, a w niektórych przypadkach także śmierci chorego. By uniknąć zakażenia zaleca się stosowanie moskitier i używanie środków na komary.

Szczepienia przeciwko żółtej gorączce wymagane są u osób przybywających bezpośrednio z rejonów zagrożonych tą chorobą.

Wycieczka do Bangladeszu może okazać się fantastyczną przygodą. Szczepienia przed wyjazdem do tego egzotycznego kraju można wykonać we wrocławskim certyfikowanym ośrodku – Centrum Gastrologiczno-Hepatologicznym. Dzięki nim będą Państwo mogli cieszyć się beztroskim wyjazdem bez żadnych ograniczeń.

Przed szczepieniem wymagana jest konsultacja z lekarzem.

Formularz kontaktowy

*
Imię
*
Nazwisko
*
E-mail
*
Telefon
*
Wiadomość