Przygotowanie do
badań na
Helicobacter
pylori

Jak przygotować się do testów na obecność helicobacter pylori?


Test HELIC ABT do oznaczania amoniaku w jamie ustnej służy do diagnozowania infekcji Helicobacter pylori, która powoduje bóle brzucha, nieżyt żołądka oraz wrzody żołądka (dwunastnicy). Test HELIC ABT jest jest bezinwazyjny i bezpieczny. Można go wykonywać również u dzieci od 4 roku życia oraz kobiet w ciąży. Cała rocedura badania trwa około 12 minut.

Aby uzyskać prawidłowy wynik testu HELIC ABT, pacjent powinien przygotować się w następujący sposób:

1. Test należy wykonać na czczo. Jeśli test będzie wykonywany rano, pacjent powinien pozostawać na czczo przez noc i nie jeść śniadania (rano pacjent może pić tylko wodę niegazowaną). Jeśli pacjent zjadł posiłek, koniecznie jest powstrzymanie się od jedzenia przez 12 godzin przed wykonaniem testu. Ostatni posiłek powinien być “postny”, bez takich produktów jak mięso, ryba i grzyby.

2. Pacjent nie powinien przyjmować:

 • antybiotyków przez 4-6 tygodnii poprzedzających wykonanie testu,
 • leków zmniejszających wydzielanie kwasu żołądkowego, leków zobojętniających kwas żołądkowy, leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych oraz preparatów i leków zawierających bizmut (zasadowy galusan bizmutawy) przez 2 tygodnie poprzedzające wykonanie testu.


 • 3. Przez 3 dni przed wykonaniem testu nie należy spożywać alkoholu.

  4. Przez 3 dni przed wykonaniem testu nie należy spożywać roślin strączkowych (groszek, fasola, soczewica, soja, itp.).

  5. W dniu wykonania testu nie należy żuć gumy.

  6. Przez 3 godziny przed wykonaniem testu nie wolno pacjentowi palić tytoniu. Po paleniu należy umyć zęby i dokładnie wypłukać jamę ustną.

  7. Przed wykonaniem testu oddechowego na obecność Helicobater pacjent powinien umyć zęby.

  Strefa pacjenta


  Zapraszamy do Strefy Pacjenta. Znajdziesz tutaj między innymi przydatne informacje dotyczące przygotowania do badania, a także dowiesz się wszystkiego o jednostkach chorobowych i objawach chorób. Informacje w Strefie Pacjenta pomogą Ci dbać o swoje zdrowie.


  Pomagamy Ci zadbać
  o Twoje zdrowie


  Poznaj listę oferowanych przez nas badań i zabiegów. U nas wykonasz m.in. kolonoskopię i zadbasz o swoje zdrowie w podróży w najdalsze zakątki świata.


  Masz pytania?
  Skontaktuj się z nami.