Kolonoskopia
przygotowanie
do badania

Jak przygotować się do kolonoskopii?


Badanie przeprowadza się po odpowiednim oczyszczeniu jelita za pomocą doustnych płynów czyszczących dostępnych w aptece NA RECEPTĘ . Receptę wystawia ośrodek kierujący na badanie. Można ją też uzyskać w rejestracji Centrum. Obecnie zalecanymi preparatami są Moviprep, Fortrans, Eziclen, CitraFleet.


Zalecenia dietetyczne


Na 2-3 dni przed badaniem nie należy przyjmować produktów zawierających ziarna i pestki, należy w diecie ograniczyć potrawy tłuste, ciężkostrawne. W dniu poprzedzającym badanie można w godzinach rannych spożyć lekkie śniadanie, w dalszej części dnia należy powstrzymać się od przyjmowania posiłków, można pić do woli wodę lub inne płyny (klarowne soki, herbata, bulion). W dniu badania można pić tylko wodę wodę. Na 2-3 godziny przed badaniem należy powstrzymać się od przyjmowania wszystkich płynów w tym wody. W dniu badania należy przyjąć leki stosowane przewlekle.


Preparaty czyszczące


Najlepsze efekty w postaci dobrego oczyszczenia jelita grubego uzyskujemy (niezależnie od rodzaju preparatu) przyjmując w/w środki w 2 dawkach. Pierwsza część przygotowania winna mieć miejsce wieczorem w przeddzień badania, druga rano w dniu badania. Przyjmowanie drugiej porcji preparatów czyszczących w dniu badania należy tak rozłożyć w czasie, aby skończyć przyjmowanie płynów na 2-3 godziny przed badaniem np gdy badanie jest przewidziane na godz. 12,00 kończymy picie między 9, 00 a 10,00, a gdy badanie jest np. o godz. 8,00 kończymy picie przed godziną 6,00. Jeśli badanie jest w późnych godzinach popołudniowych dopuszczalne jest przyjmowanie obu dawek w dniu badania, a jeśli w bardzo wczesnych godzinach rannych całości środka w przeddzień badania w późnych godzinach wieczornych i/lub nocnych.

Moviprep: opakowanie preparatu zawiera 2 pakiety w każdym po 2 saszetki A i B. Wieczorem w przeddzień badania rozpuszczamy saszetki A i B w 1 litrze wody. Wypijamy płyn w ciągu 1-2 godzin. Przez następne 2 godziny przyjmujemy około 1 litra wody. Podobnie postępujemy rano w dniu badania 1 litr roztworu i 1 litr wody pamiętając, aby skończyć picie wody na 2 godziny przed badaniem

Fortrans: opakowanie preparatu zawiera 4 saszetki. Wieczorem w przeddzień badania rozpuszczamy 2 saszetki w 2 litrach wody. Wypijamy roztwór w ciągu 2-3 godzin. Podobnie postępujemy rano w dniu badania: wypijamy 2 litry roztworu pamiętając, aby skończyć picie wody na 2 godziny przed badaniem


Eziclen: opakowanie preparatu zawiera 2 buteleczki środka i miarkę. Wieczorem w przeddzień badania wlewamy płyn do miarki i dopełniamy wodą do krezki, wypijamy płyn. Następnie wypijamy 2 miarki czystej wody. Podobnie postępujemy rano w dniu badania 1 miarka roztwru i 2 iarki wody pamiętając, aby skończyć picie wody na 2 godziny przed badaniem

CitraFleet: opakowanie preparatu zawiera 2 saszetki. Wieczorem w przeddzień badania rozpuszczamy saszetkę w filiżance wody. Roztwór stanie się ciepły . Po ostygnięciu wypijamy płyn. Przez następne 2-4 godziny przyjmujemy około 2 litrów wody. Podobnie postępujemy rano w dniu badania 1 filiżanka roztworu i 2 litry wody pamiętając aby skończyć picie wody na 2 godziny przed badaniem


Pacjenci przyjmujący leki wpływające na krzepnięcie krwi


W przypadku wykonywania kolonoskopii diagnostycznej lub ewentualne z pobraniem wycinków nie ma potrzeby odstawiania leków wpływających na krzepliwość krwi. Wskazane jest jedynie przed badaniem oznaczenie INR u pacjentów przyjmujących leki przeciwkrzepliwe (INR =2,5 do 3,5) . Jeśli planowane są procedury zabiegowe np polipektomia postępowanie jest uzależnione od stosowanych leków.

1/ Leki przeciwpłytkowe: pochodne kwasu acetylosalicylowego (Aspiryna, Polocard, Acard, Acesan) nie ma potrzeby odstawiana leku

2/ leki przeciwpłytkowe: tiklopidyna ( Ticlo, Aclotin), klopidogrel (Plavix, Clopidix, Arepelex) prasugrel (Efient), tikagrelor (Brilique) powinny być odstawione na 5 dni przed badaniem (jeśli to nie jest przeciwwskazane). Szczegóły odstawienia leków omówić ze swoim lekarzem. Jeśli leki przeciwpytkowe np. Plavix są stosowane z powodu implantacji do naczyń wieńcowych stentów powlekanych przebytej w ciągu ostatnich 12 miesięcy termin zabiegu endoskopowego należy odroczyć. Jeśli zabieg bezwględnie konieczny ostawienie leków tylko w porozumieniu z kardiologiem. Termin ponownego włączenie leków zależny od rodzaju i zakresu zabiegu.

3/ doustne leki przeciwzakrzepowe: Warfaryna, Sintrom, Acenokumarol należy odstawić na 5 dni przed badaniem kontrolując przy tym dzień przed badaniem poziom wskaźnika INR (powinien być <1,5). W zamian za w/w leki należy włączyć w porozumieniu ze swoim lekarzem prowadzącym do leczenie heparynę drobnocząsteczkową ( Clexane, Fraxiparin) w dawce leczniczej. Ostatnia dawka heparyny 24 godz. przed zabiegiem (nie podawać w dniu badania). Informacje o powrocie do leczenia lekami doustnymi udzielone będą po badaniu (zależą od zakresu badania) . Najczęściej pierwszą dawkę przyjmujemy wieczorem w dniu badania. Przez pierwszych 2-3 dni stosuje się łącznie leki doustne i heparynę aż do osiągnięcia terapeutycznego poziomu INR .

4/ nowe leki przeciwkrzepliwe: dabigatran (Pradaxa) riwaroksaban (Xarelto) , apiksaban (Eliquis) odstawiamy na 3 dni przed badaniem zamieniając je na heparynę drobnocząsteczkową podawaną podskórnie w dawce leczniczej do dnia poprzedzającego badanie – ostatnia dawka heparyny 24 godziny przed zabiegiem (szczegóły ustalić ze swoim lekarzem prowadzącym lub kardiologiem)


Strefa pacjenta


Zapraszamy do Strefy Pacjenta. Znajdziesz tutaj między innymi przydatne informacje dotyczące przygotowania do badania, a także dowiesz się wszystkiego o jednostkach chorobowych i objawach chorób. Informacje w Strefie Pacjenta pomogą Ci dbać o swoje zdrowie.


Pomagamy Ci zadbać
o Twoje zdrowie


Poznaj listę oferowanych przez nas badań i zabiegów. U nas wykonasz m.in. kolonoskopię i zadbasz o swoje zdrowie w podróży w najdalsze zakątki świata.


Masz pytania?
Skontaktuj się z nami.