Poradnia
hepatologicznaHepatologia to dziedzina medycyny zajmująca się chorobami wątroby. Nie jest ona odrębną specjalizacją. Chorobami wątroby zajmują się zarówno lekarze gastroenterolodzy jak i lekarze chorób zakaźnych. Domeną tych ostatnich są szczególne wirusowe zapalenia wątroby (WZW) typu A, B, C. Najbardziej powszechnym schorzeniem wątroby jest stłuszczenie wątroby a dokładniej mówiąc stłuszczeniowa choroba wątroby. U jej podłoża leży przede wszystkim nadużywanie alkoholu wtedy mamy do czynienia z alkoholową stłuszczeniową chorobą wątroby (AFLD), albo zaburzenia metaboliczne : cukrzyca, nadciśnienie, otyłość , niedoczynność tarczycy, zaburzenia gospodarki lipidowej i wtedy mamy do czynienia z niealkoholową stłuszczeniową chorobą wątroby (NAFLD). Wszystkie wymieniowe mogą doprowadzić do powstania marskości wątroby (CH), pierwotnego raka wątroby (HCC).


Istnieją też rzadsze choroby wątroby uwarunkowane genetycznie: choroba Wilsona, hemochromatoza, czy o podłożu autoimmunologicznym: autoimmunologiczne zapalenie wątroby (AIH), pierwotne zapalenie dróg żółciowych (PBC), pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych (PSC)
Choroby wątroby często długo pozostają bezobjawowe. Nawet niewielkie odchylenia w tzw próbach wątrobowych mogą świadczyć o toczącej się chorobie. Diagnostyka w pierwszej kolejności polega na wykonaniu, poza badaniem usg jamy brzusznej szeregu badań laboratoryjnych, genetycznych.
Bywa, że w schorzeniach wątroby do ostatecznego postawienia rozpoznania konieczne jest wykonanie grubo- lub cienkoigłowej biopsji. Tą procedurę wykonuje się jednak tylko w warunkach szpitalnych.
W naszym centrum mamy możliwość:

-pobrania krwi na wszystkie dostępne badania laboratoryjne

-pobrania krwi w kierunku badań genetycznych

-wykonania usg jamy brzusznej

-przeprowadzenia szczepień ochronnych p/ko wzw B i wzw A


Pomagamy Ci zadbać
o Twoje zdrowie


Poznaj listę oferowanych przez nas badań i zabiegów. U nas wykonasz m.in. kolonoskopię i zadbasz o swoje zdrowie w podróży w najdalsze zakątki świata.

Strefa pacjenta


Zapraszamy do Strefy Pacjenta. Znajdziesz tutaj między innymi przydatne informacje dotyczące przygotowania do badania, a także dowiesz się wszystkiego o jednostkach chorobowych i objawach chorób. Informacje w Strefie Pacjenta pomogą Ci dbać o swoje zdrowie.