Biegunka podróżnych jest jednostką chorobową objawiającą się licznymi luźnymi stolcami, nudnościami, wymiotami, ogólnym osłabieniem i często gorączką. W stolcu może być widoczna krew i pasemka śluzu.
Jest to schorzenie na tyle częste, że doczekało się potocznych określeń jako zemsta Montezumy czy klątwa faraona.
Za zachorowanie odpowiedzialne mogą być bakterie takie jak Esherichia coli, Salmonella i Shigella, a także wirusy i pierwotniaki.
Do zakażenia dochodzi wyłącznie droga pokarmową.
Do najczęstszych przyczyn należy spożycie zakażonej wody pod różnymi postaciami i w różnych okolicznościach np. w postaci lodów w napojach, spożywanie owoców, które wcześniej były myte surową, zakażona wodą, a nawet mycie zębów wodą z kranu.
Mieszkańcy krajów tropikalnych, które odwiedzamy są zaadoptowani do występującej tam flory bakteryjnej, która jest dla nich naturalna. My europejczycy przyzwyczajeni jesteśmy do innych bakterii stąd nasza wrażliwość na tą zastaną w krajach tropikalnych.
Ile czasu może upłynąć od zakażenia do wystąpienia objawów?
Uzależnione jest to od tego co spowodowało zakażenie. W przypadku wirusów i bakterii może to być kilka godzin, natomiast w przypadku pierwotniaków nawet kilka dni.
Sprawą najważniejszą jest niedopuszczenie do nadmiernego odwodnienia organizmu co w tamtejszej strefie klimatycznej może być szczególnie niebezpieczne. W tym, celu należy dużo pić obojętnych letnich
i niegazowanych płynów (woda słaba herbata), stosować leki przeciwbiegunkowe lub odpowiednie antybiotyki.
Najlepiej jeżeli leki turysta ma swoje, wypisane przez polskiego lekarza przed wyjazdem. W jednym z artykułów eksperci z Krajowego Ośrodka Medycyny Tropikalnej w Gdyni przestrzegają przed zakupami farmaceutyków w aptekach krajów rozwijających ograniczając je do wyjątkowo niezbędnych. Wg. oficjalnych danych 80% preparatów w aptekach tych krajów nie posiada rejestracji, a w 29% przebadanych ?leków? nie znaleziono substancji leczniczej.
Preparaty reklamowane w Polsce podlegają Prawu Farmaceutycznemu i zakupione w aptece z pewnością są zgodne z tym co deklaruje na opakowaniu producent. Należy jednak przestrzegać sposobu dawkowania gdyż nadużycie niektórych preparatów przeciwbiegunkowych może doprowadzić do niedrożności jelit.
Przez kilka dni w naszym menu powinny znaleźć się tylko sucharki, słaba herbata i kleik ryżowy na wodzie. Włączanie kolejnych produktów powinno być stopniowe.
Jest kilka zasad, których przestrzeganie z pewnością zminimalizuje ryzyko zakażenia. Oto niektóre z nich:
Najwięcej zachorowań odnotowuje się w Afryce, Azji, Ameryce Środkowej i Południowej oraz na Bliskim Wschodzie. Według Krajowego Ośrodka Medycyny Tropikalnej najwięcej hospitalizacji jest jednak w Egipcie, co z pewnością można tłumaczyć dużą popularnością tego kraju wśród polskich turystów.
Drogi podróżniku rzetelna wiedza o kraju do którego się wybierasz, znajomość sytuacji sanitarnej i medycznej, odpowiednio skompletowana apteczka oraz przestrzeganie zasad higieny z pewnością zminimalizuje ryzyko zachorowania, a gdy ono wystąpi będziesz miał bezpieczne i sprawdzone leki oraz wiedzę jak je stosować.