Wodorowe testy oddechowe

W stanie zdrowia to co spożywamy ulega strawieniu i rozłożeniu do prostych substancji, które ulegają wchłonięciu w jelicie cienkim. Do jelita grubego docierają jedynie niestrawione resztki pokarmowe. W przypadku braku enzymów rozkładających cukry lub transportujących je przez ścianę jelita substancje te docierają do jelita grubego i tam podlegają procesom fermentacji przez nasze własne bakterie jelitowe. Produktem fermentacji jest m.in. wodór którego stężenie możemy zmierzyć w wydychanym powietrzu.

WSKAZANIA I PRZECIWWSKAZANIA

Badań nie można wykonywać u osób, które mają rozpoznaną wrodzoną nietolerancję fruktozy lub są o takie schorzenie podejrzewani oraz u pacjentów z rozpoznaną lub podejrzewaną poposiłkową hypoglikemią.

PRZEBIEG BADANIA 

Na badanie pacjent zgłasza się na czczo. Dokonujemy wyjściowego pomiaru wodoru- pacjent przez jednorazowy ustnik wydmuchuje powietrze do urządzenia. Następnie otrzymuje 250 ml roztworu zawierającego badany cukier do wypicia (laktoza, sacharoza, fruktoza, xylitol).  W czasie następnych 120 do 180 min w odstępach od 15 do 30 min ( w zależności od protokołu badania)  dokonujemy 6-9 pomiarów poziomu wodoru w wydychanym powietrzu. W tym czasie pacjent nie  spożywa posiłków, nie przyjmuje płynów, nie pali papierosów. Wynik po opracowaniu przez lekarza w formie opisowo -graficznej jest do odebrania w rejestracji po kilku dniach.

PRZYGOTOWANIE DO BADANIA 

1. przez 14 godzin przed testem nie przyjmujemy posiłków, można pić wodę w dowolnej ilości, zaprzestajemy w tym czasie również palenia i żucia gumy.
2. W dniu poprzedzającym badanie nie należy przyjmować mleka, produktów na bazie mleka, owoców i soków owocowych, ani produktów takich jak cebula, kapusta, czosnek, por, fasola, konserwowane i kiszone warzywa
3. Ostatni posiłek w dniu poprzedzającym badanie nie powinien  zawierać błonnika
4. Można w dniu badania przyjmować swoje leki, oprócz leków przeczyszczających ( te np. Laktulozę należy odstawić na minimum 3 dni przed badaniem)
5. Rano w dniu badania normalnie szczotkujemy zęby, pacjenci noszący protezy zębowe proszeni są w dniu badania o niestosowanie substancji mocujących protezy zębowe.
6. W ciągu 4 tygodni przed badaniem pacjent  nie powinien przyjmować antybiotyków, nie powinien mieć wykonywanych: koloskopii, wlewu kontrastowego, żadnych badań radiologicznych jamy brzusznej, ani badań wymagających czyszczenia jelita grubego
7. Badań nie można wykonywać u osób, które mają rozpoznaną wrodzoną nietolerancję fruktozy lub są o takie schorzenie podejrzewani oraz u pacjentów z rozpoznaną lub podejrzewaną poposiłkową hypoglikemią.