pH-metria przełyku

WSKAZANIA

Badanie wykonywane jest u pacjentów z podejrzeniem refluksu żołądkowo-przełykowego, tj. cofania się kwaśnej treści żołądkowej do przełyku. Objawami refluksu mogą być bóle brzucha, zgaga, nudności wymioty, dyskomfort I/lub bóle w klatce piersiowej, niechęć do jedzenia, brak przyrostu masy ciała, niedokrwistość, nawracające infekcje dróg oddechowych, przewlekły kaszel, chrząkanie, ubytki szkliwa zębów itp.

PRZEBIEG BADANIA

Po znieczuleniu błony śluzowej nosa i gardła preparatem znieczulającym miejscowo w żelu i w aerozolu, lekarz  przez nos wprowadza do przełyku sondę z tworzywa sztucznego o średnicy około 2 mm, na której końcu znajduje się elektroda pomiarowa (czynna). Końcówka sondy  znajduje się w dolnej części przełyku na wysokości około 5 cm powyżej  dolnego zwieracza przełyku (LES). Zewnętrzna część sondy jest przyklejana plastrem do nosa. Na skórę klatki piersiowej przykleja się elektrodę bierną.  Przewody podłączone są do specjalnego rejestratora,  który pacjent nosi przy sobie na specjalnym pasku. Z tak zainstalowanym urządzeniem pacjent udaje się do domu. Pomiary pH treści przełykowej trwają 24 godziny  W tym czasie pacjnet prowadzi  normalna aktywność życiową je, pije, śpi, przyjmuje leki. Jedynym ograniczeniem jest zakaż  brania prysznica lub kąpieli.

 

Podczas trwania badania należy za pomocą odpowiednich przycisków rejestratora i/lub w specjalnie prowadzonym dzienniku zaznaczać początek i koniec spożywania posiłków, początek i koniec każdorazowego przyjęcia pozycji leżącej oraz wystąpienie zgagi, kaszlu,  lub bólu w klatce piersiowej.

Po upływie 24 godzin pacjnet zjawia się w placówce. Personel  usuwa sondę i elektrodę.  Za pomocą specjalnego oprogramowania dane z rejestratora są opracowywane i pacjnet otrzymuj e wynik w wersji graficznej i opisowej z komentarzem lekarza.

PRZYGOTOWANIE DO BADANIA

Zakładanie sondy może wywoływać odruchy wymiotne, z tego powodu na 6 godzin przed planowanym założeniem sondy pH metrycznej należy powstrzymać się od jedzenia i picia. W zależności od wskazań do badania, może zaistnieć potrzeba odstawienia leków  szczególnie tych stosowanych w chorobie refluksowej np inhibitorów pompy protonowej przez 7 dni przed badaniem, H2 blokerów i leków prokinetycznych na 2 dnie przed badaniem, a leków zobojętniających na dobę  przed badaniem.

OBJAWY NIEPOŻĄDANE I POWIKŁANIA

Powodzenia badania, jak również jego zupełnego bezpieczeństwa nie może zagwarantować żaden lekarz. W przypadku 24-godzinnej pH-metrii przełyku nie opisywano jednak istotnych powikłań. Sondy zakładane do przełyku są jednorazowe.

POSTĘPOWANIE PO BADANIU 

Badanie nie wymaga żadnego specjalnego postępowania po jego zakończeniu.