pH-metria gardła

WSKAZANIA I PRZECIWSKAZANIA

Wskazaniem do przeprowadzenia badania jest podejrzenie refluksu gardłowokrtaniowego (LPR) czyli występowanie u pacjentów ze zgagą albo bez  zgagi ( co się często zdarza) takich objawów jak kaszel, chrypka, pochrząkiwanie, uczucie gałki w gardle, uczucie ściekania wydzieliny po tylnej ścianie gardła itp.

PRZYGOTOWANIE DO BADANIA

Na badanie pacjent zgłasza się na czczo.

PRZEBIEG BADANIA

  Lekarz  po miejscowym znieczuleniu przewodu nosowego specjalnym żelem  wprowadza przez nos cienką jednorazową sondę. Jej końcówka fiksowana jest na poziomie języczka (widać migające światełko). Zewnętrzną część sondy przyklejamy plastrem do policzka. Sonda wyposażona w czujniki kwasowości rejestruje pH treści w gardle i informacje są przekazywane drogą radiową do specjalnego rejestratora, który pacjent ma przy sobie. Sonda jest utrzymywana przez okres 24 godzin. Po założeniu aparatu przez lekarza pacjent udaje się do domu. W tym czasie pacjent prowadzi normalny tryb życia- jje, pije, śpi odnotowując moment w/w czynności  w specjalnym dzienniczku i jednocześnie używając przycisków na rejestratorze.

Po 24 godzinach pacjent zgłasza się w placówce. Sondę z przewodu nosowego usuwa personel. Dane z rejestratora wprowadzane są do komputera. Wyniki są interpretowane przez lekarza. Pacjent otrzymuje wynik w formie opisowej i graficznej.  Wynik pozwala na rozpoznanie refluksu gardłowokrtaniowego lub choroby refluksowej przełyku w zależności od użytej sondy.