Leczenie guzków krwawniczych ( hemoroidów)

Definicja

Guzki krwawnicze to prawidłowe struktury kanału odbytu (“poduszeczki” uszczelniające odbyt). Mają one budowę jamistą i liczne połączenia tętniczo-żylne. Patologiczne powiększenie guzków krwawniczych prowadzi do rozwoju różnych stopni choroby hemoroidalnej. Wyróżniamy 4 stopnie choroby hemoroidalnej.

Stopień Objawy subiektywne Objawy obiektywne
I Krwawienie, dyskomfort Hemoroidy widoczne we wzierniku, mogą się uwypuklać podczas parcia
II krwawienie, dyskomfort  + sączenie, świąd Podczas parcia wypadające hemoroidy są widoczne na brzegu odbytu, lecz samoistnie powracają do prawidłowego położenia po zakończeniu parcia
III krwawienie, dyskomfort, sączenie, świąd + brudzenie bielizny Wypadające guzki wymagające ręcznego odprowadzenia
IV krwawienie, dyskomfort, sączenie , świąd, brudzenie blielizny + ból Wypadanie nieodprowadzalne

 

ZABIEG BARRONA – gumkowanie hemoroidów

Wskazania:   małe guzki krwawnicze  I,II stopnia.

Przebieg zabiegu zakładania gumowych podwiązek metodą Barrona

Zakładanie gumowych podwiązek metodą Barrona, polega na założeniu gumowej opaski, na podstawę guzka, za pomocą urządzenia- ligatora, który składa się z cylindra z umieszczonymi na zewnętrznej powierzchni gumkami i pustej części wewnętrznej, do której zasysany jest guzek.  Po uwidocznieniu guzka  lekarz wciąga się błonę śluzową guzka do cylindra, a następnie zsuwa podwiązkę na podstawę hemoroida. Zaciśnięta podwiązka powoduje niedokrwienie guzka, doprowadza do martwicy i zwłóknienia guzka, który samoistnie odpada po ok. 7-  10 dniach po wykonaniu zabiegu.

Podczas  jednego zabiegu teoretycznie możliwe jest założenie gumowych opasek na wszystkie żylaki odbytu, jeżeli jest ich więcej niż jeden. Jednak w większości przypadków podczas jednego zabiegu zakłada się 1-2 gumki. Kolejne guzki są usuwane w odstępach od  3 do 4 tygodni. Usuwanie hemoroidów kolejno, a nie podczas jednego zabiegu zmniejsza ryzyko powikłań związanych z występowaniem martwicy po założeniu podwiązki.

Metoda te nie wymaga zastosowania znieczulenia. Jest całkowicie bezbolesna,  ponieważ  zabieg wykonuje się w obszarze kanału odbytu leżącym ponad 2-3 cm powyżej tzw. linii grzebieniastej, gdzie nie ma już zakończeń bólowych w obrębie śluzówki jelita.

Przygotowanie do zabiegu gumkowania hemoroidów

2 dni przed badaniem dieta lekkostrawna. Należy unikać owoców drobno pestkowych i ziaren (mak, musli).  W dniu badania głodówka, w godzinach rannych wykonujemy wlewkę doodbytniczą z preparatu RECTANAL, drugą wlewkę 2-3 godziny przed wyznaczoną godziną badania.   Jeżeli badanie jest wykonywane w godzinach rannych poprzestajemy na jednej wlewce.  W dniu badania można przyjmować leki.

Postępowanie po badaniu gumkowania hemoroidów

Większość chorych leczonych metodą Barrona odczuwa po zabiegu wrażenie pełności w kanale odbytu aż do momentu odpadnięcia niedokrwionego guzka. Dyskomfort ten nie wymaga leczenia. Należy w tym okresie dbać o regularne wypróżnienia, zapobiegać występowaniu zaparć  (wskazane stosowanie preparatu ISPAGUL).

Powikłania: Pojawienie się bardzo silnego bólu w kanale odbytu, może świadczyć o nieprawidłowym założeniu gumek. W przypadku tego typu komplikacji, konieczne jest usunięcie założonych gumek. W miejscu założenia gumowej ligatury może dojść do rozwoju stanu zapalnego lub powstania ropnia; stały ból, gorączka oraz ropna wydzielina wydobywająca się z odbytu, mogą być tego sygnałem. Stan taki leczy się zwykle antybiotykiem.

Ból związany z leczeniem hemoroidów metoda Barrona jest podawany przez około 8 % chorych. Krwawienie występuje w 3 % przypadków. Tworzenie się zakrzepów w podwiązanej części żylaka dotyczy 1,5 % chorych. Poważne powikłania infekcyjne dotyczą 0,1 % chorych.

Skuteczność: Skuteczność metody Barrona w leczeniu guzków krwawniczych można ocenić na około 80-90 %

Przeciwwskazania: Podstawowym przeciwwskazaniem do leczenia żylaków odbytu metodą Barrona jest stan zapalny kanału odbytu i odbytnicy. Zabieg może być wykonany po ustąpieniu stanu zapalnego. Do przeciwwskazań względnych zalicza się żylaki odbytu IV stopnia oraz przyjmowanie doustnych antykoagulantów (Sintrom, Acenokumarol, Warfaryna).

Poznaj nasze inne badania wykonywane prywatnie i na NFZ