Wodorowe
testy oddechowe
we Wrocławiu
W stanie zdrowia to co spożywamy ulega strawieniu i rozłożeniu do prostych substancji, które ulegają wchłonięciu w jelicie cienkim. Do jelita grubego docierają jedynie niestrawione resztki pokarmowe. W przypadku braku enzymów rozkładających cukry lub transportujących je przez ścianę jelita substancje te docierają do jelita grubego i tam podlegają procesom fermentacji przez nasze własne bakterie jelitowe. Produktem fermentacji jest m.in. wodór którego stężenie możemy zmierzyć w wydychanym powietrzu.


Wskazania i przeciwswskazania do WTO (wodorowych testów oddechowych)


Badań nie można wykonywać u osób, które mają rozpoznaną wrodzoną nietolerancję fruktozy lub są o takie schorzenie podejrzewani oraz u pacjentów z rozpoznaną lub podejrzewaną poposiłkową hypoglikemią.


Przebieg badania WTO (wodorowych testów oddechowych)


Na badanie wodorowego testu oddechowego pacjent zgłasza się na czczo. Dokonujemy wyjściowego pomiaru wodoru – pacjent przez jednorazowy ustnik wydmuchuje powietrze do urządzenia. Następnie otrzymuje 250 ml roztworu zawierającego badany cukier do wypicia (laktoza, sacharoza, fruktoza, xylitol). W czasie następnych 120 do 180 min w odstępach od 15 do 30 min ( w zależności od protokołu badania) dokonujemy 6-9 pomiarów poziomu wodoru w wydychanym powietrzu. W tym czasie pacjent nie spożywa posiłków, nie przyjmuje płynów, nie pali papierosów. Wynik po opracowaniu przez lekarza w formie opisowo -graficznej jest do odebrania w rejestracji po kilku dniach.


Przygotowanie do badania WTO (wodorowych testów oddechowych)


1. przez 14 godzin przed testem nie przyjmujemy posiłków, można pić wodę w dowolnej ilości, zaprzestajemy w tym czasie również palenia i żucia gumy.
2. W dniu poprzedzającym badanie nie należy przyjmować mleka, produktów na bazie mleka, owoców i soków owocowych, ani produktów takich jak cebula, kapusta, czosnek, por, fasola, konserwowane i kiszone warzywa
3.Ostatni posiłek w dniu poprzedzającym badanie nie powinien zawierać błonnika
4.Można w dniu badania przyjmować swoje leki, oprócz leków przeczyszczających ( te np. Laktulozę należy odstawić na minimum 3 dni przed badaniem)
5.Rano w dniu badania normalnie szczotkujemy zęby, pacjenci noszący protezy zębowe proszeni są w dniu badania o niestosowanie substancji mocujących protezy zębowe.
6. W ciągu 4 tygodni przed badaniem pacjent nie powinien przyjmować antybiotyków, nie powinien mieć wykonywanych: koloskopii, wlewu kontrastowego, żadnych badań radiologicznych jamy brzusznej, ani badań wymagających czyszczenia jelita grubego
7. Badań nie można wykonywać u osób, które mają rozpoznaną wrodzoną nietolerancję fruktozy lub są o takie schorzenie podejrzewani oraz u pacjentów z rozpoznaną lub podejrzewaną poposiłkową hypoglikemią.


Zapraszamy chorych na SIBO i IBS do zapoznania się z dietą fodmap oraz badaniem oddechowym na obecność Helicobacter Pylori

Strefa pacjenta


Zapraszamy do Strefy Pacjenta. Znajdziesz tutaj między innymi przydatne informacje dotyczące przygotowania do badania, a także dowiesz się wszystkiego o jednostkach chorobowych i objawach chorób. Informacje w Strefie Pacjenta pomogą Ci dbać o swoje zdrowie.


Masz pytania?
Skontaktuj się z nami.