Poradnia
proktologiczna


W Poradni Proktologicznej zajmujemy się profilaktyką diagnostyką i leczeniem chorób końcowego odcinka przewodu pokarmowego (kanału odbytu i odbytnicy)

Objawami chorób proktologicznych mogą być ropne wycieki z odbytnicy, z okolicy odbytu, świąd odbytu, bóle odbytnicy, nietrzymanie stolca i gazów, a także krwawienia. Te ostatnie są szczególnie istotnym objawem, wymagającym pełnej diagnostyki całego jelita grubego

Do najczęstszych łagodnych chorób należą guzki krwawnicze (hemoroidy), zakrzepica brzeżna, szczelina odbytu, świąd odbytu, rzadziej przetoki okołoodbytnicze, ropień okolicy odbytu, kłykciny kończyste oraz poważne nowotwory odbytu i odbytnicy.

Podstawowe metody badania proktologicznego:

1/Badanie fizykalne per rectum badanie palcem odbytu ? po miejscowym znieczuleniu kanału odbytu lekarz wprowadza palec oceniając napięcie zwieracza odbytu, bolesność podczas badania, obecność zmian w zasięgu palca

2/Anoskopia/Wideoanoskopia polega na wprowadzeniu przez kanał odbytu specjalnego jednorazowego wziernika o śr 15 mm dł 8 cm podłączonego do źródła światła. Obraz widoczny jest na monitorze. Badanie pozwala głównie na ocenę kanału odbytu, obecność szczeliny odbytu, wielkość guzków krwawniczych. Badanie jest niebolesne i nie wymaga żadnego przygotowania

3/Rektoskopia/Wideorektoskopia
polega na wprowadzeniu przez kanał odbytu specjalnego jednorazowego wziernika o śr 15 mm i dł. ok 25 cm. Badanie pozwala na obejrzenie śluzówki odbytnicy i uwidocznienie zmian takich jak polipy, guzy nowotworowe, zmiany zapalne. Podczas badania możliwe jest pobranie wycinków do badania histologicznego. Badanie wymaga przygotowania -na 2 godziny przed badaniem należy wykonać wlewkę doodbytnicza z preparatu Enema lub Rectanal ( dostępnie w Aptece bez recepty)

Część schorzeń wymaga jedynie wdrożenia postępowania dietetycznego i farmakologicznego (maści, czopki, wlewki, tabletki). Pewna grupa schorzeń lub ich stopień zaawansowania wymagające postępowania instrumentalnego itd.

Poznaj nasze inne badania wykonywane prywatnie
i na NFZ

Strefa pacjenta


Zapraszamy do Strefy Pacjenta. Znajdziesz tutaj między innymi przydatne informacje dotyczące przygotowania do badania, a także dowiesz się wszystkiego o jednostkach chorobowych i objawach chorób. Informacje w Strefie Pacjenta pomogą Ci dbać o swoje zdrowie.


Masz pytania?
Skontaktuj się z nami.