Leczenie
guzków
krwawniczych
(hemoroidów)

Definicja


Guzki krwawnicze to prawidłowe struktury kanału odbytu (“poduszeczki” uszczelniające odbyt). Mają one budowę jamistą i liczne połączenia tętniczo-żylne. Patologiczne powiększenie guzków krwawniczych prowadzi do rozwoju różnych stopni choroby hemoroidalnej. Wyróżniamy 4 stopnie choroby hemoroidalnej.

Stopień Objawy subiektywne Objawy obiektywne
I Krwawienie, dyskomfort Hemoroidy widoczne we wzierniku, mogą się uwypuklać podczas parcia
II krwawienie, dyskomfort + sączenie, świąd Podczas parcia wypadające hemoroidy są widoczne na brzegu odbytu, lecz samoistnie powracają do prawidłowego położenia po zakończeniu parcia
III krwawienie, dyskomfort, sączenie, świąd + brudzenie bielizny Wypadające guzki wymagające ręcznego odprowadzenia
IV krwawienie, dyskomfort, sączenie , świąd, brudzenie blielizny + ból Wypadanie nieodprowadzalne

Zabieg Barrona – gumkowanie hemoroidów


Wskazania: małe guzki krwawnicze I,II stopnia.

Przebieg zabiegu zakładania gumowych podwiązek metodą Barrona


Zakładanie gumowych podwiązek metodą Barrona, polega na założeniu gumowej opaski, na podstawę guzka, za pomocą urządzenia- ligatora, który składa się z cylindra z umieszczonymi na zewnętrznej powierzchni gumkami i pustej części wewnętrznej, do której zasysany jest guzek. Po uwidocznieniu guzka lekarz wciąga się błonę śluzową guzka do cylindra, a następnie zsuwa podwiązkę na podstawę hemoroida. Zaciśnięta podwiązka powoduje niedokrwienie guzka, doprowadza do martwicy i zwłóknienia guzka, który samoistnie odpada po ok. 7- 10 dniach po wykonaniu zabiegu.
Podczas jednego zabiegu teoretycznie możliwe jest założenie gumowych opasek na wszystkie żylaki odbytu, jeżeli jest ich więcej niż jeden. Jednak w większości przypadków podczas jednego zabiegu zakłada się 1-2 gumki. Kolejne guzki są usuwane w odstępach od 3 do 4 tygodni. Usuwanie hemoroidów kolejno, a nie podczas jednego zabiegu zmniejsza ryzyko powikłań związanych z występowaniem martwicy po założeniu podwiązki.
Metoda te nie wymaga zastosowania znieczulenia. Jest całkowicie bezbolesna, ponieważ zabieg wykonuje się w obszarze kanału odbytu leżącym ponad 2-3 cm powyżej tzw. linii grzebieniastej, gdzie nie ma już zakończeń bólowych w obrębie śluzówki jelita.


Przygotowanie do zabiegu gumkowania hemoroidów


2 dni przed badaniem dieta lekkostrawna. Należy unikać owoców drobno pestkowych i ziaren (mak, musli). W dniu badania głodówka, w godzinach rannych wykonujemy wlewkę doodbytniczą z preparatu RECTANAL, drugą wlewkę 2-3 godziny przed wyznaczoną godziną badania. Jeżeli badanie jest wykonywane w godzinach rannych poprzestajemy na jednej wlewce. W dniu badania można przyjmować leki.


Postępowanie po badaniu gumkowania hemoroidów


Większość chorych leczonych metodą Barrona odczuwa po zabiegu wrażenie pełności w kanale odbytu aż do momentu odpadnięcia niedokrwionego guzka. Dyskomfort ten nie wymaga leczenia. Należy w tym okresie dbać o regularne wypróżnienia, zapobiegać występowaniu zaparć (wskazane stosowanie preparatu ISPAGUL).

Powikłania: Pojawienie się bardzo silnego bólu w kanale odbytu, może świadczyć o nieprawidłowym założeniu gumek. W przypadku tego typu komplikacji, konieczne jest usunięcie założonych gumek. W miejscu założenia gumowej ligatury może dojść do rozwoju stanu zapalnego lub powstania ropnia; stały ból, gorączka oraz ropna wydzielina wydobywająca się z odbytu, mogą być tego sygnałem. Stan taki leczy się zwykle antybiotykiem.
Ból związany z leczeniem hemoroidów metoda Barrona jest podawany przez około 8 % chorych. Krwawienie występuje w 3 % przypadków. Tworzenie się zakrzepów w podwiązanej części żylaka dotyczy 1,5 % chorych. Poważne powikłania infekcyjne dotyczą 0,1 % chorych.

Skuteczność: Skuteczność metody Barrona w leczeniu guzków krwawniczych można ocenić na około 80-90 %

Przeciwwskazania: Podstawowym przeciwwskazaniem do leczenia żylaków odbytu metodą Barrona jest stan zapalny kanału odbytu i odbytnicy. Zabieg może być wykonany po ustąpieniu stanu zapalnego. Do przeciwwskazań względnych zalicza się żylaki odbytu IV stopnia oraz przyjmowanie doustnych antykoagulantów (Sintrom, Acenokumarol, Warfaryna).Strefa pacjenta


Zapraszamy do Strefy Pacjenta. Znajdziesz tutaj między innymi przydatne informacje dotyczące przygotowania do badania, a także dowiesz się wszystkiego o jednostkach chorobowych i objawach chorób. Informacje w Strefie Pacjenta pomogą Ci dbać o swoje zdrowie.


Masz pytania?
Skontaktuj się z nami.