Inne zabiegi
proktologiczne


Dowiedz się więcej o naszych innych zabiegach proktologicznych i sprawdź cenę.






Usuwanie fałdów brzeżnych odbytu


Fałdy brzeżne odbytu to luźne fragmenty skóry wokół odbytu. Są zazwyczaj wynikiem przebycia zakrzepicy okołoodbytniczej, żylaków odbytu. Często pojawiają się u kobiet po przebytych porodach. Mogą być wynikiem dużego wysiłku fizycznego połączonego z dźwiganiem, przedłużonego parcia na stolec u pacjentów z zaparciami . Objawy towarzyszące ich obecności to wystające z odbytu, nie dające się ?schować do środka ? fragmenty skóry, uczucie mokrego odbytu, świąd  odbytu, pieczenie połączone z zaczerwienieniem.

Leczenie chirurgiczne polega na wycięciu fałdów w znieczuleniu miejscowym i założeniu w to miejsce szwów rozpuszczalnych. Zabieg jest przeprowadzany w warunkach ambulatoryjnych i trwa kilkanaście minut. Po zabiegu pacjent otrzymuje szczegółowe zalecenia dotyczące pielęgnacji rany pooperacyjnej i może wrócić do domu. Wskazane jest aby w okresie gojenia czyli ok 10 dni  stosować dietę zapobiegającą zaparciom, unikać większych wysiłków fizycznych.


Nacięcie ropnia


Ropień okołoodbytniczy jest to ograniczony zbiornik ropy rozwijający się w okolicy odbytu. Zmiana może lokalizować się płytko pod skórą przy brzegu odbytu lub dużo głębiej w pobliżu ściany odbytnicy. Częściej powstaje u mężczyzn, a także u pacjentów cierpiących z powodu przewlekłych chorób jelita. Głównym objawem jest  silny, ostry, czasem pulsujący ból w okolicy odbytu, nasilający się podczas siedzenia, kaszlu i oddawania stolca. W przypadku ropni umiejscowionych tuż pod skórą typowe jest wyczuwalne bolesne uwypuklenie w okolicy odbytu, często z towarzyszącym zaczerwienieniem otaczającej skóry. Jeśli ropień położony jest głęboko, takie uwypuklenie może być wyczuwalne wewnątrz kanału odbytu lub w odbytnicy. Czasem dochodzi do samoistnego przebicia ropnia i pojawia się wyciek ropy z odbytu lub z otworu na skórze w okolicy odbytu.

 Zabieg operacyjny jest podstawową metodą leczenia ropnia okołoodbytniczego. Zabieg polega na nacięciu ropnia, jego dokładnym wypłukaniu, a następnie założeniu do jego wnętrza gumowego paska lub drenu z tworzywa sztucznego, który umożliwi swobodny wypływ na zewnątrz zbierającej się treści ropnej. Zabieg wykonuje się najczęściej w znieczuleniu miejscowym (podskórnie w okolicę zmiany wstrzykuje się preparat znieczulający)  lub w przypadku głębiej położonych ropni w znieczuleniu ogólnym (pod narkozą). W okresie pooperacyjnym regularna zmiana opatrunków i płukanie jamy ropnia prowadzą do jej stopniowego zarastania. Należy podkreślić, że zabieg nacięcia ropnia nie prowadzi do zaburzeń w oddawaniu stolca


Leczenie zabiegowe zakrzepicy brzeżnej


Zakrzepica okołoodbytnicza objawia się nagłym powstaniem niewielkiego,  bolesnego guzka okolicy odbytu, pokrytego skórą i sino przeświecającego.  Bólowi może towarzyszyć świąd, uczucia mokrego odbytu, pieczenie,  czasem niewielki krwawienie  przy defekacji. Zakrzepicę okołoodbytniczą może wywoływać krótkotrwałe dźwiganie dużego ciężaru, zaparcia lub długotrwałe, nieruchome siedzenie w jednej pozycji.

Często w przypadku zakrzepicy okołoodbytniczej stosuje się leczenie zachowawcze ? maści, czopki, nasiadówki,  Ból ustępuje wtedy zazwyczaj po kilku dniach, a guzek stopniowo zanika w ciągu kilku tygodni. Może po nim jednak pozostać fałd zwisającej skóry odbytu tzw fałd brzeżny odbytu.

Stosuje się jednak także leczenie operacyjne, które przynosi natychmiastową ulgę.

Zabieg  usunięcia zakrzepicy okołoodbytniczej wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Polega on na doraźnym nacięciu zakrzepu i usunięciu skrzepu z guzka, co przynosi natychmiastową.  Może być potrzebny kolejny zabieg w celu usunięcia pozostałości po guzku. Drugi rodzaj zabiegu polega or razu na całkowitym wycięciu guzka razem z zakrzepem. Decyzja o sposobie leczenia zależy od rozmiaru zakrzepu, nasilenia dolegliwości, preferencji pacjenta i chirurga, chorób towarzyszących.


Usuwanie zmian skórnych okołoodbytniczych


Zmiany skórne które mogą lokalizować się przy odbycie to  oprócz wyżej wymienionych inne łagodne jak  polipy, powiększone brodawki, kłykciny kończyste, włókniaki, czy brodawczaki.  Większość z nich można doraźnie usunąć w miejscowym znieczuleniu  klasycznymi metodami chirurgicznymi. Nie można jednak zapominać, że w tej lokalizacji mogą pojawiać się zmiany poważniejsze jak rak odbytu, rak skóry, czerniak, które wymagają pogłębionej diagnostyki i specjalistycznego leczenia.

Poznaj nasze inne badania wykonywane prywatnie
i na NFZ.

Strefa pacjenta


Zapraszamy do Strefy Pacjenta. Znajdziesz tutaj między innymi przydatne informacje dotyczące przygotowania do badania, a także dowiesz się wszystkiego o jednostkach chorobowych i objawach chorób. Informacje w Strefie Pacjenta pomogą Ci dbać o swoje zdrowie.


Masz pytania?
Skontaktuj się z nami.