Gastroskopia
Dowiedz się więcej o gastroskopii i sprawdź cenę.
Na czym polega gastroskopia?
Gastroduodenoskopia polega na wprowadzeniu giętkiego aparatu przez jamę ustną do przełyku i dalej do żołądka i dwunastnicy. Przed wprowadzeniem aparatu do jamy ustnej lekarz znieczula tylną ścianę gardła Lignokainą w postaci żelu lub spreju. Wcześniej należy usunąć protezy zębowe. Między zębami umieszczany jest specjalny ustnik. Badanie jest bezbolesne. Pacjent może mieć odruchy wymiotne i odbijania powietrza podczas badania. Badanie umożliwia uwidocznienie zmian chorobowych takich jak zmiany zapalne, nadżerki, owrzodzenia, polipy, guzy nowotworowe i nienowotworowe, zmiany naczyniowe. W razie stwierdzenia obecności zmian patologicznych możliwe jest pobranie materiału do badania mikroskopowego i ewentualne usunięcie niektórych zmian (odcięcie polipa, zniszczenie zmian naczyniowych). Gastroskopia może zostać wykonana w znieczuleniu ogólnym.
Wskazania do badania gastroskopii
Zaburzenia połykania np. ból przy przełykaniu trudności w przełykaniu, uczucie zatrzymywania kęsa pokarmowego w przełyku, zgaga, bóle brzucha, nudności, wymioty, wzdęcia, odbijania, uczucie pełności, niedobór masy ciała ubytek masy ciała, nieprawidłowe wyniki badań anemia dodatni wynik badania kału na krew utajoną, przewlekłe biegunka
Przygotowanie do badania gastroskopii
Badanie przeprowadza się bez specjalnego przygotowania. Jeśli badanie jest w godzinach rannych pacjent pozostaje w dniu badania na czczo. Jeśli w godzinach popołudniowych, ostatni posiłek należy przyjąć 8 godzin przed badaniem. Wodę można przyjmować do 4 godzin przed badaniem. Nie należy żuć gumy przed badaniem. W przypadku wykonywania gastroduodenoskopii diagnostycznej lub ewentualne z pobraniem wycinków nie ma potrzeby odstawiania leków wpływających na krzepliwość krwi. Wskazane jest jedynie przed badaniem oznaczenie INR u pacjentów przyjmujących leki przeciwkrzepliwe (Sintrom, Acenokumarol, Warfaryna). Wskaźnik INR powinien pozostawać w zakresie terapeutycznym tj. między 2,5 do 3,5. Jeśli wyższy należy zmodyfikować dawkę leku aż do uzyskania w/w zakresu. Pacjent z cukrzycą badanie należy wykonać w godzinach porannych, należy zgłosić ten fakt w rejestracji przy ustalaniu terminu badania.
Badania endoskopowe w znieczuleniu
Gastroskopię można przeprowadzić w głębokiej analgosedacji z udziałem anestezjologa (pacjent śpi podczas badania, nie odczuwa żadnych nieprzyjemnych doznań). Badania w znieczuleniu odbywają się tylko w określone dni tygodnia (należy wcześniej zgłosić to w rejestracji). Konieczne może być w tym wypadku wykonanie dodatkowych badań dla osób z przewlekłymi schorzeniami, np TSH dla pacjentów z chorobami tarczycy , kreatyniny i poziomu elektrolitów dla pacjentów z niewydolnością nerek. U pacjentów z poważnymi przewlekłymi chorobami płuc, oskrzeli koniecznie jest wykonanie RTG klatki piersiowej, a u pacjentów z nadciśnieniem, niewydolnością krążenia, chorobą niedokrwienną, zaburzeniami rytmu serca wykonanie EKG. Badania są aktualne przez miesiąc. Ponadto pacjenci przyjmujących leki takie jak Sintrom, Acenokumarol, Warfaryna winni mieć aktualny wynik INR (48 godzin). Przed badaniem endoskopowym pacjent jest konsultowany przez lekarza anestezjologa. Na badanie w znieczuleniu należy zgłosić się z pełno letnią osobą towarzyszącą
Przeciwskazania do badania gastroskopii
Przewlekłe choroby takie jak: niestabilna dławica sercowa, niedawno przebyty zawał m. serca, niewyrównana niewydolność krążenia, nieuregulowane ciśnienie tętnicze, istotne zaburzenia rytmu serca, poważne zaburzenia krzepnięcia wynikające z przewlekłych chorób krwi lub chorób wątroby lub przyjmowanych leków, astma oskrzelowa lub POCHP o ciężkim przebiegu, niewydolność oddechowa, niedawno przebyty zabieg operacyjny w obrębie jamy brzusznej, objawy “ostrego brzucha” oraz brak świadomej zgody na badanie gastroduodenoskopii
Objawy niepożądane i powikłania pogastroskopii
Powikłania zabiegu endoskopowego zdarzają się niezmiernie rzadko -raz na kilka tysięcy badań i należą do nich przedziurawienie ściany przewodu pokarmowego, krwawienia, które mogą wymagać zabiegu operacyjnego. Powikłania ogólne zdarzają się jeszcze rzadziej i mogą to być np. zawał m. serca, bóle wieńcowe, zaburzenia rytmu serca, zatrzymanie krążenia, wzrost lub spadek ciśnienia tętniczego, duszność, bezdech, napad padaczki.
Postępowanie po badaniu endoskopowym
Po badaniu nie wolno jeszcze przez 1-2 godziny przyjmować posiłków i płynów, chyba, że personel po badaniu udzieli innych wskazówek. Pewien dyskomfort po badaniu (uczucie drętwienia w gardle i wzdęcie) może utrzymywać się przez kilkadziesiąt minut po badaniu. Lekki ból gardła może być odczuwany przez kilka dni po badaniu. Jeśli podawano leki znieczulające nie wolno w tym dniu spożywać alkoholu, prowadzić pojazdów mechanicznych, obsługiwać urządzeń elektromechanicznych ani podejmować czynności prawnych. . Pacjent, u którego wykonywano badanie w znieczuleniu opuszcza Pracownię pod opieką dorosłej osoby towarzyszącej. Badania Przesiewowe Ankieta ( kliknij tutaj )
Ile kosztuje gastroskopia?
Cena badań endoskopowych dostępna w zakładce cennik.
Poznaj nasze poradnie i pracownie
Strefa pacjenta
Zapraszamy do Strefy Pacjenta. Znajdziesz tutaj między innymi przydatne informacje dotyczące przygotowania do badania, a także dowiesz się wszystkiego o jednostkach chorobowych i objawach chorób. Informacje w Strefie Pacjenta pomogą Ci dbać o swoje zdrowie.